Sabaha karşı İstanbul Boğazı’ndan geçti

İstanbul Boğazı, sabahın ilk saatleriyle birlikte (25 Mart), dev bir petrol ve doğalgaz arama platformunun geçişine daha ev sahipliği yaptı. 18 Mart’ta İtalya'nın Palermo Limanı'ndan hareket eden Çin bandıralı "Xiang Yun Kou" adlı geminin, taşıdığı dev arama platformu ile bu sabah 06:30 civarında İstanbul’a vardı. Geminin İstanbul Boğazı’ndan geçişine, Kıyı Emniyeti römorkörleri ve Deniz Polisi’ne ait güvenlik botları refakat etti.

Sabaha karşı İstanbul Boğazı’ndan geçti
banner95

“Ocean Endeavor” adlı dev petrol ve doğalgaz arama platformu, dün (24 Mart) Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yaptı. Romanya’ya gidecek olan 216 metre uzunluğundaki geminin güvertesinde bulunan dev arama platformu Marshall Adaları bandırası taşıyor. 21 bin 815 grostonluk platform, 107,1 metre uzunluğunda ve 108,6 metre genişliğinde olup, 57,8 metre yüksekliğe sahip.

Dev arama platformunu taşıyan "Xiang Yun Kou" adlı geminin Türk boğazlarından geçişiyle ilgili acentelik hizmetleri Catoni Deniz İşleri A.Ş. tarafından veriliyor. Gemi, İstanbul’dan geçtikten sonra Romanya'nın Köstence Limanı'na gidecek. Geminin Romanya’daki acentelik hizmetleri de Catoni tarafından sunulacak. Platformda, minimum 3 yıl süre ile önce Romanya sonra Rusya için Karadeniz'de Exxon Mobile adına sondaj çalışmaları yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner91

banner71