banner126

Rusya ve Türkiye ticaretini nisan ayında değerlendirecek

Rusya ve Türkiye arasındaki ticaretin nisan ayı içerisinde Antalya ya da İzmir’de heyetlerce masaya yatırılacağını ifade eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya’nın kendi iç dinamiklerinden kaynaklanan nedenlerle ihracatta bir düşme yaşandığını belirtiyor.

banner179
Rusya ve Türkiye ticaretini nisan ayında değerlendirecek
banner95

Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Rusya'ya yapılan ihracatta dik bir düşüş yaşandığını ancak bu durumun Rusya'dan kaynaklandığını dile getirerek, “Ama Irak’a ihracatta hızlı bir toparlanma var. İran’da yüzde 40 arttı. Suriye ile ihracat artıyor. Rusya ile görüşüyoruz. Rusya Ekonomi Bakanıyla hafta da bir on günde bir konuşuyoruz. Heyet olarak Türkiye'ye gelecekler” dedi. Rusya'ya yapılan ihracatta yaşanan düşüşün Türkiye ile bir ilgisi olmadığını, Rusya'nın iç dinamiklerinden kaynaklandığını söyleyen Zeybekci, “Türkiye olarak Rusya pazarında yerimizi sağlamlaştırma, sürdürülebilir hale getirmeye çalışıyoruz. Rusya’dan heyet gelecek. Dağıtım, lojistik, gıda, ulaşım ve diğer alanlarda sektörler bir araya gelecek. Sorunlar dile getirilecek ilgili tüm bakanlıkların temsilcilikleri olacak. Toplantıyı bu ay ya da nisan ayında Antalya ya da İzmir’de yapacağız” dedi.

Libya üzerinde yoğun şekilde duruyoruz

Bakan Zeybekci, Dışişleri Bakanlığı'yla, Libya'daki gelişmelerin Türk yatırımcılara etkisi üzerinde yoğun şekilde durduklarını söyledi. Libya'da yaşananın bir bölünme olduğunu, komşularının farklı müdahaleleri bulunduğunu kaydeden Zeybekci, Türkiye'nin ise Libya'nın parçalanmaması için her türlü desteği vermeye çalıştığını söyledi. Zeybekci, şunları kaydetti: “Bunu yapmamız kendi ekonomik menfaatlerimizi korumamız ve işadamlarımız için de önemli. Türkiye’nin menfaati Libya’nın birliğinden geçiyor. Şu anda orada TPAO’nun bir havzası var. Yüzlerce milyon dolarlık yatırımları var. Şimdi oralar terk edilmiş durumda. Libya’da şu anda tamamen bir karmaşa var. Oradaki işadamlarımız, müteahhitlerimiz için de ne yapalım kader böylemiş diyemeyiz. Sonuçta çaresizlik noktasına geldiğinde Türkiye olarak, bunlarla oturup bir afet görüşmesi yapmamız gerekiyor” dedi. Zeybekci, müteahhitlerin iş makineleri, mal varlıkları, alacaklarıyla birlikte yaklaşık 2 milyar dolara yakın bir rakamın sözkonusu olduğunu belirterek, burada iş yapan Türk şirketlerinin arkasında olduklarını söyledi.

Lojistik sektörünü yakından ilgilendiriyor

Türkiye’nin 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda 500 milyar dolarlık bir rakamı gözüne kestirdiğini ifade eden Bakan Zeybekci, bu hedeflere ulaşılabilmesinde tüm sektörlere önemli görevler düştüğünü ifade ederek, bu rakamın yakalanmasının ekonomik açıdan ülkemizi rahatlatacağını söyledi. Zeybekci, Türkiye’nin ihracat bazlı büyüdüğünü belirterek bu konuda dağıtımdan lojistiğe, gıdadan ulaşıma kadar birçok sektöre önemli ödev ve görevler düştüğünü ifade etti. Rusya pazarının ülkemiz ihracatı açısından son derece önemli olduğunu kaydeden Bakan Zeybekci, 2015 yılında ekonomideki dişlilerin son sürat döneceğine inandığını da vurguladı.

YORUM EKLE
banner160
SIRADAKİ HABER

banner198

banner174

banner178