banner126

Radar Cezasına İtiraz Eden Sürücü, Yerini İspatlamak Zorunda Olacak

Yargıtay radardan kesilen cezaya itiraz eden sürücü için kararı verdi: O gün ve saatte başka yerde olduğunu ispatlamadığı sürece ceza tutanağı geçerlidir.

banner179
Radar Cezasına İtiraz Eden Sürücü, Yerini İspatlamak Zorunda Olacak
banner95

Yargıtay 7'nci Ceza Dairesi'nin kararındaki bilgilere göre; A.E.B. isimli sürücü,Kahramanmaraş karayolundayken hız sınırını aştı ve bu durum, kamera ile tespit edildi.

POLİS CEZA KESTİ, SÜRÜCÜ İTARZ ETTİ

Ancak trafik ekipleri sürücü durdurmadan plakaya 343 TL trafik cezası kesti. A.E.B., bu cezaya, "Hız sınırını aşmış olsaydım, trafik polislerinin cezayı yüzüme karşı kesmeleri gerekirdi" diyerek itiraz etti. Kahramanmaraş Sulh Ceza Mahkemesi, "Plakaya da ceza kesilebilir ancak bu sürücüsü tespit edilemeyen araçlar için uygulanır" diyerek trafik cezasını iptal etti.

YEREL MAHKEME HAKLI BULDU YARGITA BOZDU

Temyiz üzerine dosyanın geldiği Yargıtay 7'nci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Daire kararında şöyle dedi:

DELİL OLMALI

Ceza karar tutanağı resmi evraktır ve aksi ispat edilinceye kadar geçerlidir. Başka bir delille (kamera kaydı) desteklenmesi gerekmez. Ancak itiraz edenin belirtilen gün ve saatte başka bir yerde olduğuna ilişkin geçerli sayılabilecek bir başvurusunun bulunması halinde polis memurunun beşeri bir hata yaptığı kabul edilebilir."

banner191
YORUM EKLE
banner160
SIRADAKİ HABER

banner198

banner174

banner178