banner201

Psikiyatri raporlarında usulsüzlük tespit edildi, binlerce şoförün raporu geçersiz sayıldı

banner250

Nevşehir, Malatya, İstanbul, Adana, Tekirdağ, Denizli, Ankara, Bursa, Düzce, İzmir ve Antalya’da bulunan 14 psikiyatristin verdiği psikiyatri raporu, Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından iptal edildi. İzmir’de iptal edilen rapor sayısının 17 bin olduğu, birçok şoförün muayeneye gitmeden psikiyatri raporu aldığı ortaya çıktı.

Psikiyatri raporlarında usulsüzlük tespit edildi, binlerce şoförün raporu geçersiz sayıldı
banner231

Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Derneği Başkanı Cengizhan Kutlu, psikoteknik belgesi için gerekli olan psikiyatri raporunda yapılan teftiş sonunda bazı illerdeki psikiyatristlerin bir takım usulsüzlüklerin tespit edildiğini duyurdu. Türkiye genelinde 830 adet psikoteknik değerlendirme merkezi olduğunu söyleyen Kutlu, “Şoförler teste girdikten sonra psikoteknik merkezlerinden bağımsız psikiyatri onayı için devlet hastaneleri ve yetki almış özel hastanelerde teste giriyor. Yapılan teftiş sonunda bazı illerdeki psikiyatristlerin bir takım usulsüzlükleri tespit edildi. Bu iller Nevşehir, Malatya, İstanbul, Adana, Tekirdağ, Denizli, Ankara, Bursa, Düzce, İzmir ve Antalya’dır. Bu illerde bulunan 14 psikiyatristin verdiği raporu Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu iptal etti. Şoförlerimizin psikoteknik test raporu geçerli, psikiyatri raporu geçersiz sayıldı. Şoförlere atılan mesajla, psikiyatri onayı olan bir hastaneye ya da muayenehaneye gitmesinin yeterli olacağı söylendi. 45 günlük bir süre içinde şoförlerin muayenesini olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Derneği Başkanı Cengizhan Kutlu, Radyo Trafik İzmir’in “Ulaşıma Dair Özel” programında konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Kutlu, İzmir’de iptal edilen rapor sayısının 17 bin olduğuna vurgu yaparak, “Türkiye’de en fazla iptal edilen rapor konusunda İzmir lider konumda. Saha araştırmalarımızda da birçok şoförün muayeneye gitmeden psikiyatri raporu aldığını öğrendik. Kimsenin raporunun iptal edilmesini istemeyiz ama bizim amacımız Türkiye’de trafik güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak için riskli sürücüyü ayıklamaktır. Bu da en doğru test ve en doğru muayenenin yapılmasıyla sağlanır. 17 bin değil 170 bin de olsa bu raporların iptal edilmesini her zaman sağlayacağız. Mutlaka psikoteknik test sistemine zaman ayrılmalı. Usulsüz çalışan hiçbir merkezde teste girilmemeli. Devlet hastaneleri de psikiyatri raporu konusunda en doğru yerlerdir.” ifadelerini kullandı.

İlk 9 ayda en fazla ölümlü kaza İzmir’de oldu

banner95

2020 yılı Eylül ayındaki istatistikler trafik güvenliğinin önemini ortaya çıkarıyor. Cengizhan Kutlu da buna vurgu yaparak, Eylül ayında 953 karşılıklı çarpışma meydana gelirken bu sayının yıl içinde 6 bin 958’e yükseldiğini söyledi. Çarpıcı rakamlar paylaşan Kutlu, “İlk 9 ayda 12 bin 246 arkadan çarpmalı kaza oldu. Yıl içinde şu ana kadar 112 bin 315 yaralanmalı kaza meydana gelirken, 235 vatandaşımız trafik kazalarında hayatını kaybetti. İzmir, 18 ölü ile yine bu konuda diğer illerin önünde yer alıyor. Amacımız, trafikteki kültürü en üst seviyeye çıkartabilmektir. İnsan psikolojisinin trafikte araç kullanmaya müsait olup olmadığını anlamaya yarayan tek sistem psikoteknik test sistemidir. Bu sistemi ne kadar yaygınlaştırırsak, geliştirirsek trafik kültürü ve psikolojisi de artacak, kazalar ve buna bağlı olarak yaralanmalar ve ölümler azalacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kutlu’dan şoförlere uyarı!

Cengizhan Kutlu, 01.01.2021 tarihinde denetimlerin başlayacağını belirterek, “Denetim tarihi daha önce 6 kez ertelendi. Daha fazla ertelenmemesi gerekiyor. Yeni yıla kadar kadar psikoteknik belgesi almayan ya da belgesinin süresi bitmiş tüm şoförlerin rapor almasını istiyoruz. Son 1 ay kala inanılmaz bir yoğunluk oluyor. Plansızlık olduğu sürece hiçbir merkezimizde yer olmaz. Şu anda bütün merkezlerimiz müsait. Sıra beklemeden raporlarını alabilirler. Yeni yılda başlayacak denetimlerde cezai işleme maruz kalmasınlar ya da son andaki yoğunluğun içinde sıkıntı yaşamasınlar.” açıklamasını yaptı.

İzmir’deki psikiyatri kliniklerinde yoğunluk olduğuna yönelik şikayetler üzerine ise Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Derneği Başkanı Cengizhan Kutlu, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşeceğini, psikoteknik belgeleri için bekleyen şoförlere yardımcı olunması konusunda ricada bulunacağını da sözlerine ekledi.

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174

banner178