OYAK Japon ortağıyla Türkiye’nin en büyük otomotiv limanını yapıyor

Oyak Denizcilik ve Liman İşletmeleri ve dünyanın en büyük denizcilik şirketlerinden NYK Line Türkiye’de otomotiv sektörüne özel liman yapıyorlar. Türkiye’nin en büyük otomotiv limanı olacak. Oyak Port yıllık 780 bin adet araca hizmet verecek. 2019 yılında hizmete girecek olan limanın önümüzdeki yıllarda kapasitesi 1 milyon araca ulaşacak.

banner95

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, Türkiye’nin en büyük ve en köklü firmalarından NYK Line ile işbirliğine gittiklerini belirterek “İki firma olarak önemli bir yatırıma imza atıyoruz. Otomotiv sektörü Türkiye için sürekli önem kazanıyor. 26 aydır otomotiv sektörü ihracatta rekor kırıyor. Oyak olarak geçtiğimiz yıl 366 bin araç ürettik. 2017’nin rakamlarına bakıldığı zaman sektörün ihracattaki yapı yüzde 20 civarında. Bu yatırımı neden yapma ihtiyacı duyduk? Otomotiv sektörünün yükselen üretim ve ihracat kapasitesi bu ihtiyacı doğurdu. İzmit Yarımca’da inşa edeceğimiz Oyak Port limanı ile yıllık 780 bin araç elleçleme kapasitesine sahip ve aynı anda dünyanın en büyük 2 ro-ro gemisin yanaşabileceği bir liman olacak. Sadece otomotiv sektörüne hizmet verecek ve bu alanda en büyük olacak. 2019 yılında hizmete geçecek ve bin kişiye istihdam sağlayacak. Elleçleme kapasitesi daha sonraki yıllarda 1 milyon adede çıkacak” dedi.  

NYK Line Yöneticisi Koichi Chikaraishi yaptığı konuşmada “Firmamızın lojistik konusunda liderliği sürüyor. Türkiye pazarına 1969 yılından bu yana acentalarımız vasıtasıyla hizmet veriyoruz. Otomotiv üreticileri hacimlerini artırdıkça yeni Ro-Ro limanımız sektöre ciddi katkı sunacaktır. Biz Ro-Ro terminalinden diğer alanlara da işbirliğimizi taşımayı amaçlıyoruz. Deneyimimizi birbirimize aktardıkça Türkiye ticaretine katkı sunacağımızı düşünüyoruz. Rüya takımımız Türkiye ekonomisine katkı sunacağına inancım tamdır” ifadelerini kullandı.  

NOTLAR

100 milyon dolar yatırım yapılacak

Rıntım uzunluğu 531 metre olacak

16 bin açık ve kapalı depolama alanı olacak

Ortaklık: Yüzde 55 Oyak, yüzde 45 NYK

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2018, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71