Otomobilde online pazar dönemi

50 saniyede 1 araç satışı ile Türkiye’nin ikinci el otomobil borsası haline gelen Manheim Türkiye, ‘Açık Artırma Sistemi’ni bireysel araç sahiplerine açıyor. Bireysel tüketiciler için güvenilir bir ikinci el araç satış platformu olarak kurulan Otomax.com, Manheim Türkiye’nin pazardaki rakipsiz bilgi birikimi, ekspertiz ve fiyatlandırma sistemiyle otomobile hak ettiği değeri veriyor. Bu sistemle gelecek 3 yıl içerisinde, ülke genelinde toplam 15 araç satın alma noktası açacak olan Manheim Türkiye, 15 bin adet araç almayı hedefliyor.

Otomobilde online pazar dönemi
banner95

Borusan Holding ile dünyanın önde gelen açık artırma şirketi Manheim Auctions’un ortaklığıyla kurulan Manheim Türkiye, 2004’ten bu yana geliştirdiği portföyüne bireysel araç sahiplerini de ekliyor. Bugüne kadar araç portföyünü filo kiralama şirketleri, yetkili satıcılar ve galericilerden oluşturan Manheim Türkiye, 2014’ten itibaren ikinci el araç sahibi bireyleri de portföyüne dahil edecek. İkinci el otomobil fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynayan Manheim Türkiye, bireysel satıcıya Otomax.com sitesi üzerinden ulaşacak. 3 yıl içinde 3 milyon dolar yatırım yaparak farklı şehirlerde 15 araç satın alma noktası kuracak olan Manheim Türkiye, bu zaman zarfında bireysel satıcıdan 15 bin adet araç almayı hedefliyor.

İkinci el satışları kurumsal değil

Daralan otomotiv pazarında ikinci el otomotive ilginin her geçen gün arttığını belirten Manheim Türkiye Genel Müdürü H. Zafer Terzioğlu ise “Bugüne kadarki satıcı portföyümüzün yüzde 65’ini kiralama şirketleri, yüzde 24’ünü yetkili satıcılar ve galericiler, yüzde 11’lik kısmını ise firmalar oluşturuyordu. Yeni sistem sayesinde elinde ikinci el otomobili olan herkes bu uygulamaya dahil olabilecek” dedi. Araç sahiplerinin ikinci el araçlarını satacakları zaman kurumsal bir firma ile temas etmeyi tercih ettiklerini söyleyen Terzioğlu, “Bunun en önemli nedeni güven. İkinci neden ise; hızlı ve kaliteli hizmet” dedi. Türkiye’de ikinci el otomobil satışının henüz kurumsallaşamadığını açıklayan Terzioğlu, “İnsanlar bu konuda bir referans bulamadıkları için araçlarının gerçek satış fiyatını bilemiyorlar. Zaten en büyük problem de bu” dedi. 

Güvenilir ve hızlı ikinci el satış platformu kuruldu 

Türkiye’de ikinci el otomobil satıcılarının güvenilir ve hızlı hizmet alacakları bir referans kaynağı olmak istediklerini vurgulayan Terzioğlu, “Araç sahipleri bizimle birlikte araçlarını doğru fiyatta ve anında paraya çevirebilecekler. Yeni uygulamada ister bireyler olsun ister şirketler, öz malı olan herkes bu sisteme dahil olabilecek” dedi. Terzioğlu, “İlk etapta bireysel satıcılarımızı Tuzla, Seyrantepe ve Ankara’daki merkezlerimizde ağırlayacağız. Ancak, çok yakında İkitelli ve Ataşehir’de 2 yeni Araç Satınalma Noktasını daha hizmete sunacağız. 3 yıl içerisinde de 3 milyon dolarlık bir yatırımla araç satın alma noktası sayımızı 15’e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

2013 yılında 15 bin 360 adet araç sattıklarını, 2012 yılında bu rakamın 10 bin 640 adet olduğunu belirten Terzioğlu “Hedefimiz 3 yıl içerisinde üye sayımızı 5 bine, satış rakamımızı da 50 bin adede çıkarmak. Bu hedefimizin 15 bin adetlik kısmını bireysel satıcılardan oluşturmayı planlıyoruz” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner91

banner71