Otobüste bilgi ve eğlence sistemlerinde yenilik

Otobüs ve minibüslerdeki çağdaş bilgi-eğlence sistemleri, taşıt filo operatörlerinin faaliyetlerinde giderek daha da önemli bir rol oynuyor. Bu sistemler arasındaki bağlanabilirlik ve veri alışverişine yönelik ara yüzlerin yanı sıra, ayrı ayrı geliştirilen ses, görüntü ve seyir sistemleri yolculara birinci sınıf seyahat keyfi sunuyor.

Otobüste bilgi ve eğlence sistemlerinde yenilik
banner95

Bosch,  Busworld 2014 Fuarı’nda minibüsler, şehirlerarası ve lüks otobüsler için en iyi iletişimi sağlamak adına mükemmel ses, görüntü ve navigasyon cihazları yelpazesi sunuyor. Bunlar arasında, kapsamlı multimedya çözümlerinin yanı sıra, şehirlerarası otobüslerde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanan ve sürücü ve yolcular için ayrı ses bölgelerine sahip bileşen ve sistemler de bulunuyor.

Otobüsler İçin Birinci Sınıf Multimedya ve Navigasyon Sistemi

Bosch, dokunmatik ekran üzerinden kolaylıkla çalıştırılabilen lüks yolcu otobüsleri için bilgi-eğlence hizmetlerine yönelik bir multimedya ve navigasyon sistemi olan Multimedya Otobüs Sistemi’nin bir örneğini ilk defa Busworld 2014 fuarında sergiledi.

Yeni tasarlanan sistemde, güvenli telefon kullanımı ve ses aktarımı için Bluetooth üzerinden bağlanma özelliğinin yanı sıra, çift radyo alıcı, entegre MP3, WMA uyumlu CD sürücüsü ve mevcut ses kaynakları yelpazesini tamamlayan AUX ve USB yuvaları da bulunuyor.  Ayrıca, otomotiv sektörü için özel olarak geliştirilmiş DVD sürücüsü ve kendi radyo alıcısı bulunan CAD 12 CAV kabin kontrol ünitesi, ön panel bağlantılarında bulunan USB ve AUX girişleri ile yolculara mükemmel bir eğlence sunuyor.

Artık Otobüslerde de Güzergah Takip Edilebilecek

Multimedia Otobüs Sistemi’nin seyir haritası ise, yolcuların güzergahı takip edebilmesi ve yol boyunca ek bilgileri görebilmesi için kabin monitörlerinde gösteriliyor. Sistemde, farklı kamera açılarını göstermek de mümkün olabiliyor. Sürücü kendi ekranı üzerinden geri vites kamerasını veya kapı monitörünü görebilirken, yolcular da seyir haritasına alternatif olarak video veya doğa manzaralarını izleyebiliyorlar.

Eller serbest telefon kullanımı için bir mikrofona ek olarak, aralarında yeni Bosch kablosuz mikrofonun da bulunduğu üç mikrofon daha bağlanabiliyor. Yeni sistem ağındaki bir diğer bileşen olan CPA amplifikatör de yolcu kabininde zengin ses deneyimi sağlıyor. Son olarak, bir DVB-T alıcı, DVD değiştirici veya dijital radyo alımı için bir DAB+ kutusu da opsiyonel olarak sisteme eklenebiliyor.

EvoBus Grubu için Otobüs İletişim Merkezi

Bosch, EvoBus Grubu otobüslerini donatmak için çok kanallı ses/video dağıtım sistemli ve 24 voltluk radyo-navigasyon üniteli bir multimedya ünitesi geliştirdi. Ünitede, AM/FM radyo yayını en net şekilde almak için dijital çift alıcıya sahip olan sistemin harici video kamera bağlantısı sağlamak için, arkasında bir USB yuvası ve ek video girişi de bulunuyor.

Karmaşık U Dönüşlere Son

Otobüs İletişim Merkezi’nin ticari araçlara özgü navigasyon sistemi, güzergahı seçerken yasal ve fiziki kısıtlamaları da hesaba katıyor. Bunu yapmak için, örneğin otobüsün yüksekliği ve genişliği gibi farklı özellikleri harita verileri arasında saklanan üst geçitlerin yüksekliği veya yan yolların genişliği gibi bilgiler ile karşılaştırılıyor. Bu ise, otobüslerin sokakların çok dar olduğu küçük köylere yönlendirilmemesini sağlayarak sürücüleri karmaşık U dönüşler yapmaktan kurtarıyor.

Minibüs ve Otobüsler için Yeni Classic Line Bileşenler

Bosch, minibüs, şehir içi otobüs ve şehirlerarası otobüslerin farklı bilgi-eğlence sistemi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, ünlü Classic Line yelpazesinden farklı bir dizi bileşen sunuyor. Dört farklı ünite, ticari taşıtlarda profesyonel kullanımın kısıtları ve zorlu koşullarına dayanabilecek şekilde özel olarak tasarlandı.

Minibüslerde kullanım için özel olarak tasarlanan MR12 radyosu ise, entegre radyo ile CE bileşenlerinin ön paneldeki USB ve AUX girişleri sayesinde kolaylıkla takılabilmesini sağlayan ve diğer tüm popüler opsiyonlara sahip olan 12 Voltluk bir cihazdan oluşuyor. Daha sofistike olan CAD12 ise en yüksek düzeyde CE bağlanabilirliği sağlaması ile, halen pazarda mevcut olan en geniş özellik yelpazesini sunuyor. Minibüsler için son teknoloji ses sistemi olarak geliştirilen CAD12, ticari taşıtlarda kullanımın daha katı şartlarına karşı dayanmak üzere, otomotiv sektörü için özel olarak geliştirilen bir DVD sürücü ile donatılmış durumda. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71