banner126

Mısır’ın tutumu Türk taşımacısını etkilemez

Ekonomi Bakanı, Nihat Zeybekçi, Mısır’ın Ro-ro anlaşmasını yenilememesinin Türk ihracatçısını ve taşımacısını en ufak şekilde etkilemeyeceğini söyledi. Buradan yapılan ihracatın toplam ihracatımızda yüzde 2 gibi önemsiz bir kısmı oluşturduğunu aktaran Zeybekçi, İran üzerinden taşımaların yapılabileceğini da ifade etti.

banner179
Mısır’ın tutumu Türk taşımacısını etkilemez
banner95

Türkiye’nin toplam ihracatında bu bölgeye yapılan ihracatın yüzde 2 civarında bir yer tuttuğunu ve son derece önemsiz olduğunu söyleyen Zeybekçi, “Başka çözümler bulabileceğimiz bir rakam” dedi.

Diğer taraftan Ro-Ro ile yapılan taşımacılığın, deniz yolu  konteyner  taşımacılığından daha pahalı olduğunu söyleyen Zeybekçi, şunları söyledi: “Mısır ile bu taşımacılık anlaşmasını yapmışız. Mısır’ın böyle bir tercihinin olmasını bizim gönlümüz istemez. Çünkü ülkeler arasındaki en önemli bağlar ekonomik bağlardır. Bu diğer bağları olumlu etkiler. Bu tür yaklaşımlarının olmamasını temenni ediyorum. Olursa da Türk taşımacısı Türk ihracatçısı bundan en ufak bir şekilde etkilenmeyecektir.  İran tarafı ile bu konuyu görüştük. Alternatif bir güzergahla, yani Kızıldeniz üzerinden girdiğimiz Arap Yarımdası’na Basra Körfezi üzerinden gireceğiz. O güzergahtan kolaylıkla gidebileceğimizi biliyoruz. Arkadaşlarımızı gönüllerini ferah tutsunlar.”

YORUM EKLE
banner184
SIRADAKİ HABER

banner198

banner174

banner178