banner201

“Milli Lojistik ağımızı kurmalıyız”

TİM Hububat Bakliyat Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya Ocak-Mayıs 2021 döneminde Türkiye genelinden toplam 212 ülke ve serbest bölgeye 3 milyar 389 milyon 493 bin dolarlık sektörel ihracat gerçekleştirdiklerini ifade ederek "2020 yılı lojistik alanında yaşanan konteyner krizinden dolayı ihracatçılarımızı bir hayli zorladı, bu zorlanmayı 2021'in ilk beş ayında da yaşadık. Bize göre buradaki en önemli çözüm kolları sıvayarak milli lojistik sistemimizi kurmakla mümkün.” şeklinde konuştu.

banner179
“Milli Lojistik ağımızı kurmalıyız”
banner95

TİM Hububat Bakliyat Sektör Kurulu Mahsum Altunkaya başkanlığında toplanarak Ocak-Mayıs 2021 dönemine ait ihracat gündeminin yanı sıra dünya genelinde halen devam eden pandemi sürecini ve sektörel sorunları masaya yatırarak değerlendirmeler yaptılar. 2020 yılının bütün sektörler için olduğu gibi hububat bakliyat sektörü içinde zorlu bir yıl olduğuna dikkat çeken TİM Hububat Bakliyat Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya bu süreci ülke olarak ve hububat bakliyat sektörü olarak çok iyi yönettiklerini ifade ederek "Yılın ilk beş aylık sürecini ihracatımızı arttırarak geride bıraktık. 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılının ilk beş aylık sürecinde de bir çok sorunla karşı karşıyayız. Aldığımız önlemler, yürürlüğe koyduğumuz projeler bu sorunları aşmamızda önemli rol oynuyor. Ancak pandemi ile birlikte dünya genelinde insanlığın hızla fakirleştiğini, Ortadoğu, Afrika, Uzakdoğu gibi bölgeleri başta olmak üzere dünyanın bir çok yerinde satın alma güçlerinin hızla düştüğünü görüyoruz. En temel ihtiyaç maddeleri dışında ki ürünlere yönelik taleplerin azalmasında elbette yaşanan salgın ve buna bağlı olarak iş gücü kaybı söz konusu. Diliyoruz ki 2021 yılının ikinci yarısında yaşanan pandemi süreci aşı ve diğer uygulamalarla son bulur ve bütün dünya derin bir nefes alır" dedi.

2020'de olduğu gibi 2021 yılının ilk beş aylık sürecinde de konteyner taşımacılığında büyük sıkıntılar yaşayan ihracatçıların bu sorunuyla ilgili çözümü için önemli çalışmalar olduğunu da ifade eden Altunkaya "Ülkemiz ihracatın önemini kavrayan ve üretimini ihracata yönlendiren bölgesinin ve dünyanın en önemli ihracatçı ülkeleri arasında yer alıyor. Elbette dış ticaretimizde sürdürülebilirliğin temelini oluşturan unsurların başında global markalaşma, kaliteli ürünler ve lojistik gibi unsurlar gelir. 2020 yılı lojistik alanında yaşanan konteyner krizinden dolayı ihracatçılarımızı bir hayli zorladı, bu zorlanmayı 2021'in ilk beş ayında da yaşadık. Bize göre buradaki en önemli çözüm kolları sıvayarak milli lojistik sistemimizi kurmakla mümkün. Yani kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz ve hükümetimizin de desteğiyle bu çalışmaları hızlandırarak uluslararası lojistik arenasında yer almalıyız. Bölgemizden bazı firmaların ilk adımları attığını ve kendi lojistik sistemini kurma çabalarını da memnuniyetle destekliyoruz" dedi.

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174

banner178