banner126

Meksika'ya geleceğin havalimanı projesi

Meksika hükümeti, başkent Mexico City'ye yapılacak yeni havalimanı projesinin dizaynını belirledi.

Meksika'ya geleceğin havalimanı projesi
banner95

Meksika hükümeti, başkent Mexico City’ye yapılacak yeni havalimanı projesinin dizaynını belirledi. Son derece modern ve fütüristik çizgiler taşıyan ‘X’ şeklindeki havalimanı 9,17 milyar dolara inşa edilecek.

Kamu ve özel sektörün birlikte finanse edeceği projeyi İngiliz mimar Norman Foster çizdi. Foster’ın ekibinde Meksikalı milyarder Carlos Slim Helu’nun damadı Fernando Romero da yer alıyor. Foster ve Romero, havalimanı modelini devlet başkanlığı binasında tanıttı.

6 pisti olacak yeni havalimanı, Mexico City’nin doğusundaki bir devlet arazisine 2015’in ortalarından itibaren yapılmaya başlanacak. Mimar Norman Foster, “Bu havalimanı, dünyada bir ilk olacak. Alışılagelmiş bir çatısı yok. Dikey duvarları yok. Bilinen anlamda sütunları da yok. Buna rağmen depreme son derece dayanıklı olacak. Dizaynında yerel kültürün unsurlarından esinlenildi” açıklamasını yaptı.

50 yıl boyunca her yıl ortalama 120 milyon yolcunun kullanacağı düşünülen havalimanının ilk etabı hükümet tarafından finanse edilecek. Mexico City’nin şu anki havalimanından her yıl gelen 634 milyon dolar, direkt yeni inşaata aktarılacak. 2018 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Dünyanın hemen her yerinde genellikle çelik kullandığı mühendislik harikası binalar inşa eden mimar Norman Foster, yine dünyanın en büyük tasarım firmalarından Foster and Partners’ın yürütücülüğünü yapıyor. Pekin Havalimanı, Wembley Stadyumu ve Londra’daki ‘Gherkin’ gökdeleni, Foster’ın en çok bilinen eserleri arasında sayılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71