Mars'a yapılacak taşımacılığın önü açılıyor

Elon Musk'un motor üretimi yapan şirketi SpaceX Mars'a ulaşma kapasitesine sahip olan Falcon Heavy isimli bir roket üretti. Uzay mekiğinin önümüzdeki yıllarda Mars turizminin önünü açması bekleniyor.

Mars'a yapılacak taşımacılığın önü açılıyor
banner95

Tesla Motors şirketiyle elektrikli araçların gündelik hayatta yer almasında büyük rol oynayan Elon Musk’ın motor üreten şirketi SpaceX insanoğlunun Mars’a gitmesi için atabileceği en somut adımı attı. Business Insider'ın haberine göre Musk Falcon Heavy isimli uzay mekiğinin çalışmalarında sona gelindiğini açıkladı. Falcon Heavy’nin gücü 15 Boeing 747’ye eşit olacak. Mekik bu güne kadar yapılan en ağır ikinci uzay gemisi olacak.

TEST UÇUŞLARINA BAŞLAYACAK

Bu güne kadar icat edilen en ağır uzay mekiği 1966 yılından 1973 yılına kadar hizmet veren NASA’nın Saturn V isimli uzay mekiğiydi.  
Falcon Heavy’nin 53 ton ağırlığında olduğu açıklanırken uzaya kendisiyle birlikte 13 ton yük taşıyabileceği ifade ediliyor. Taşıt 135 milyon dolara mal oldu. SpaceX Mars’a gidebilecek bu motor sayesinde ay turizminden sonra Mars turizminin de önünü açması bekleniyor. Falcon Heavy’nin önümüzdeki aylarda test uçuşuna başlaması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner91

banner71