banner201

Kaçak ve sahte plakaya çipli çözüm 

Elektronik çip bulunan plaka sayesinde, aracın ruhsatı, muayenesi ve sigortasına anında erişim imkanı sağlanıyor. Aracın geçişi sırasında, yerleştirilen okuyucular sayesinde elektronik çip okunuyor ve olası kaçak veya sahte plakalı araçların tespiti sağlanıyor.

banner179
Kaçak ve sahte plakaya çipli çözüm 
banner95

Geliştirilen proje sayesinde elektronik çipli plaka yöntemiyle emniyet güçlerinin işinin kolay hale gelmesi amaçlanıyor. Konuyla ilgili şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Demirbaş ‘‘’Dijitalleşen dünyamızda, her konuda olduğu gibi plaka konusunda da gelişmeler var. Çipli plakalar, görsel plakanın bir nevi dijital hali konumunda bulunuyor. Çipli plaka sayesinde, sahte plakalar tarihe karışacak. Emniyet güçlerinin işini kolaylaştıracak bu sistemle üzerinde elektronik çip bulunan plaka sayesinde, aracın ruhsatı, muayenesi ve sigortasına anında erişim imkanı sağlanacak. Aracın geçişi sırasında, yerleştirilen okuyucular sayesinde ise elektronik çip okunacak ve olası kaçak veya sahte plakalı araçların tespiti sağlanacak. Mevcut plakalarda özellikle kış aylarında yaşanan kar, çamur gibi sebeplerden dolayı plakalar okunamıyor. Yeni teknolojiyle birlikte yerleştirilen okuyucular sayesinde plakanın okunamama sorunu da ortadan kalkacak ‘’ dedi.

Güvenlik alanında yeni bir sistem geliştiren Fransa merkezli Türk firması Zifort Immatriculation, yerli teknoloji atağına destek vermek amacıyla üretim için Türkiye’yi seçti. Projedeki en büyük hedefin Türkiye’de sistemin geliştirilerek, dünyaya ihraç edilmesi yönünde olduğu aktarıldı.

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174

banner178