banner126

Isuzu yeni modellerle büyüyecek ilk 100’e girecek

Anadolu Isuzu tarafından gerçekleştirilen Tedarikçi Buluşması organizasyonunda önemli açıklamalar yapan Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, 1 milyarlık ciroya ulaşacaklarını ve ilk 100 firma arasına gireceklerini söyledi. Arıkan, büyümede yeni ürünlerin önemli rolü olacağını söyleyerek önümüzdeki dönemde Isuzu’nun yeni modelleri pazara sunacağının ipuçlarını verdi.

banner179
Isuzu yeni modellerle büyüyecek ilk 100’e girecek
banner95

Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, tedarikçilerine yönelik yaptığı konuşmada, “Yıllardır birbirine kenetlenmiş bir ortaklığımız var. 50’yi aşkın iş ortağımızla 30 yılı geçtik. Anadolu Isızu’nun arkasındaki asıl güç sizlersiniz” dedi.

Global kimliğimizi kuvvetlendireceğiz

Sürdürülebilir bir büyümeyi hedeflediklerinin altını çizen Arıkan,  yıllık 1 milyar  ciroyu aşıp ilk 100’de olmak istediklerini belirtti. “Global kimliğimizi kuvvetlendirmek istiyoruz o yüzden yurtdışına ağırlık vereceğiz” diyen Arıkan, şunları söyledi:

Yeni iş modelleri üzerinde çalışıyoruz. Minibüsteki ihracatımızı diğerler araçlara kaydırmak istiyoruz. Bu başarıda siz tedarikçilerimizin çok büyük bir payı var. Büyümede ürün portföyünü genişletmek önemli olacak.

Katma değer yaratacak yeni ürünlerle büyümeyi kuvvetlendireceğiz. Tedarikçilerimizin iş ortaklarımızın gelişimine destek vererek büyüyeceğiz. Yerlileştirme çalışmalarını artıracağız. Cari açığımızın azaltılmasına da katkı vermiş olacağız.

Geçen sene üretimine başladığımız Türkiye’nin ilk yerli Pikup’ı D-Max’i yerlileştirme çalışmalarına desteğinizi bekliyoruz.  Ar-Ge konusundaki desteklerden faydalanmanızı istiyoruz. Büyüme için Ar-Ge şart. Ar-Ge harcamalarımız hala GSMH’nın içinde yüzde 1’in altında. Kendi Ar-Ge merkezi yatırımımıza başladık. Yeni bir binaya taşınıyoruz. 9 milyon dolarlık bir yatırımla ürün geliştirme tasarım konusunda gelişim imkanımız olacak. Sizlerle ortak proje geliştirmek istiyoruz. Yılın ikinci yarısına Ar-Ge merkezimizin açılışını sizlerle yapacağız. Hedefimiz inovasyonu bir şirket kültürü haline getirmek.

 

Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu da yaptığı konuşmada Türkiye ve dünya ekonomisinin dinamikleri hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin ilk altı ayda yüzde 3 büyüyeceğini ancak ikinci yarı yıl için iyi sinyaller geldiğini söyledi. Yatırımlarda inşaat sektörünün hala yukarı doğru büyümesinin sürdüğünü söyleyen Aslanoğlu, Türkiye’de sektörel istihdamda tarımda toplam ihracatın yüzde 23’ünü gerçekleştirdiğini anlattı. Sanayi sektörünün ise dünya ile aynı oranda payının yüzde 25 olduğunu aktararak niteliksel iyileştirmelerin olabileceğini kaydetti.  Verimlilikte son dönemde artış olduğunu ama reel ücret endeksinin de arttığını ifade etti. 

Türkiye’nin otomotiv üretimindeki payı artacak

Anadolu Isuzu Satınalma Direktörü Kemal Özer , otomotiv sektöründeki gelişmeleri Isuzu’daki değişimleri anlattı. Son 10 yılda otomotiv üretiminin 60 milyon seviyesinden 90 milyon adet seviyesine ulaştığını söyledi. Önümüzdeki dönemde de yüzde 3,5 seviyesinde artış olacağını bunda gelişmekte olan ülkelerdeki talebin önemli olacağını kaydetti. Türkiye’nin otomotiv üretiminin 1.3’ten 1.7’ye çıkacağını söyleyen Özer, Türkiye’nin 1.2 milyon adetle dünyada 17 Avrupa’da 6’ıncı sırada olduğumuzu üretim artışıyla birlikte dünyada 10 Avrupa’da 3’üncü sıraya çıkacağımızı söyleyen Özer, hafif ticari araç payının artacağını, otomobil satışlarının azalacağını kaydetti. Türkiye’nin zaten haif ticari araç üretimini ağırlıklı olmasının Türkiye’nin lehine olduğunu vurguladı.  

Türkiye’nin gelişimini devam ettirmek için Ar-Ge harcamalarına ağırlık vermesi gerektiğinin savunun Özer, ağır sanayi ile yan sanayini de buraya ciddi finans aktaracağına inandıklarını belirtti. Otomotiv üreticileri arasındaki işbirliklerine ve birleşmelere dikkat çeken Özer, yan sanayi ile uzun dönemli işbirliklerinin kurulacağını anlattı. Küçük ve orta ölçekli firmalar arasındaki işbirliğinin rekabet gücünü artıracağını söyledi.

Anadolu Isuzu’da da önemli ilerlemeler kaydettiklerini belirten Özer, “ Üretimde yüzde 130, satışlarda yüzde 143 artış yaşadık. 2015 yılında tarihimizin en büyük satışını yapacağımız öngörüyoruz. Global ekonomik krizin olumsuz etkilerine rağmen önemli projeleri tamamladık. 5. Jenerasyon kamyon projemizi hayata geçirdik. 2015 yılı ilk çeyreği itibariyle 12 metre belediye otobüsümüzü devreye aldık. Yine bu yıl içerisinde 15 ton üstü yük taşımacılığına yönelik yeni aracımızı devreye alarak farklı bir segmentte aracımı pazara sunduk” diye konuştu.

Lojistik etkinliğimizi artıracağız

Lojistik optimizasyonu sağlamaya yönelik çalışmaları tamamlayacaklarını anlatan Özer teslimat gücünün rekabet gücünün artırılmasındaki önemine dikkat çekti. Lojistik etkinliklerini artıracak Mikra yönetimini yaygınlaştıracaklarını anlattı. Tedarikçilerin bu hususta gösterecekleri özenin önemine değindi.

1000 firmaya eğitim, 150 denetim, 50 adet takip denetimi gibi etkinliklerle kalite seviyesini yüzde 30 artıracaklarını söyleyen Özer, SQA’da yeterlilik sağlayan tedarikçileri sertifikalandıracaklarını da belirtti.

Yeni iş modelleri geliştireceğiz. Isuzu Tedarikçi Parkı bunlardan biri. Bu uygulamanın her iki taraf için kazançları oldu. Yarı mamül tedariki konusunda yeni bir uygulama yapacağız. Ürünleri, tedarikçilerimizin yarı mamül hale getirmesini isteyeceğiz. 

Ar-Ge için yetkinlikler artırılmalı

Gelecekte Ar-Ge sorununda hızlı kentleşmenin önemli olacağını söyleyen Anadolu Isuzu Ar-Ge Direktörü Arif Özer, bu sorunun çözümü için yetkinliklerinin artırılmasının önemine değindi. Nitelikle iş gücünün artırılması, ortak projeler, destek ve teşvikler, inovatif gelişimler gibi etkenlerle bu sorunun aşılacağını anlatan Özer, Anadolu Isuzu olarak yeni Ar-Ge merkezinin hayata geçmesini heyecanla beklediklerini ifade etti.  

Tuğrul Arıkan tarafından Anadolu Isuzu Tedarikçi İş Ortakları’na plaket verildi.

Akdülger, ASV, Bant Boru, Başkurt, Beynamlar, Brinci, Brisa, Can Akaylı, Delta, DLK, Dostel, Dumanlar, Ege Endüstri, Ereğli Demir Çelik, Elatek, Erkurt, Ersan Kauçuk, Farplas, Fikssan, Form Geliştirme, Frekans, Hızlanlar, İntermobil, Kale Oto Radyatör, Kısmet Ahşap, Maxion Jantaş, Maysan Mando, Mısırlı Cıvata, Misaş, Murat Ticaret, Mutlu Akü, Oto Numune,  Oto Trim, Özen Pres, Parsan, Saba, Salman, Sanel,  Seger,  Sembol,  SKT,  Şafak Makine, Şesan, Tamcam, Tekay, Tesa Bant, Tezel, Trakya Cam, Türk Pirelli, Ünsal, Yalova Tekcan, Yıldız Kalıp.

banner191
YORUM EKLE
banner160
SIRADAKİ HABER

banner198

banner174

banner178