banner126

İhracat şampiyonluğuna bir adım kaldı

Otomotiv endüstrisi, kasım ayında yüzde 11 azalışla bir milyar 845 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yılın 11 aylık döneminde ise yüzde 5 artışla 20.5 milyar dolarlık dış satış yapıldı.

İhracat şampiyonluğuna bir adım kaldı
banner95

İhracatta son aylarda euro-dolar paritesinden dolayı kayıplar yaşanmasına rağmen, yılın ilk dönemindeki yüksek büyüme oranları otomotiv endüstrisine 9. sektörel ihracat şampiyonluğu getirecek.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, “Kasım ayında ihracatta kayıplar yaşasak da yıl sonunda hedefimizin üzerine çıkarak yaklaşık 22.5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştireceğiz” dedi. 

Otomotiv endüstrisi, ihracatta yılın ilk yarısında yakaladığı yüksek oranlı büyüme trendini son aylarda devam ettiremedi. Buna rağmen otomotiv endüstrisi Türkiye geneli dış satışlarda sektörel olarak 9. ihracat şampiyonluğunu ilan etmesine bir adım kaldı. Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 azalışla bir milyar 845 milyon dolarlık ihracata imza atan otomotiv endüstrisi, 11 aylık dönemde de yüzde 5 artışla 20.5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

 Otomotiv Endüstrisinin kasım ayı ihracat verileri açıklandı. Buna göre otomotiv endüstrisinin en büyük pazarı olan AB ülkelerinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10 oranında bir kayıp oluştu. Bunun yanı sıra Rusya Federasyonu ile birlikte Eski Doğu Bloku Ülkeleri’nde de kayıp 58 milyon dolar seviyesine çıkınca kasım ayındaki ihracatta gerileme kaçınılmaz oldu.

2014 başarılı bir yıl

İhracat verilerini değerlendiren OİB Başkanı Orhan Sabuncu, sektör olarak Türkiye genel ihracatında yüzde 14 pay aldıklarını ve yeni bir şampiyonluk için gün saydıklarını kaydetti. Sabuncu, “Ekim ayında olduğu gibi kasım ayında da pariteden kaybımız var. Euro-dolar paritesinden dolayı kasımda 116 milyon dolarlık kayıp oluştu. Böyle bir kayıp olmasaydı yüzde 11 olan kasım ayındaki gerilememiz yüzde 5.5 seviyesine gelecekti. Ancak yine de önümüzdeki ay yıllık ihracatımızı 22.5 milyar dolar seviyesinde açıklamayı ümit ediyoruz. Bu da hedefimizin üzerinde bir rakam olacağı için 2014’ü şimdiden başarılı bir yıl olarak görüyoruz ve direksiyonumuzu yeni hedeflere kırıyoruz” dedi.

Otomotiv Endüstrisi kasım ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatta tüm ana ürün gruplarında kayıp yaşandı. Buna göre yan sanayide yüzde 13 azalışla 737 milyon, binek otomobillerde yüzde 10 gerilemeyle 595 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda da yüzde 15 kayıpla 361 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda yüzde 5 azalışla 109 milyon dolar dış satış gerçekleşirken, diğer başlığı altındaki ürünlerde de yüzde 48 artışla 43 milyon dolarlık ihracata imza atıldı.

 

11 aylık dönemde artış sürüyor

Yılın 11 aylık döneminde tüm ürün gruplarında artış gözlenirken, yan sanayi yüzde 4 büyümeyle 8 milyar 711 milyon dolarlık dış satış gerçekleştirdi. Aynı dönemde bunu binek otomobiller yüzde 6 artışla 6 milyar 693 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 8 büyümeyle 3 milyar 783 milyon, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu yüzde 4 gelişmeyle 997 milyon ve diğer başlığı altında da yüzde 11 azalışla 302 milyon dolarlık dış satış yapıldı.

Birleşik Devletler’e yüzde 113 artış 

Ülke bazlı ihracat verileri incelendiğinde ise gerilemeye rağmen Almanya ihracat liderliğini sürdürdü. Kasım ayında Almanya’ya yüzde 6 azalışla 299 milyon, Birleşik Krallık’a yüzde 10 gerilemeyle 205 milyon, Fransa’ya ise yüzde 23 kayıpla 170 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Birleşik Devletler’e yüzde 113 artışla 58 milyon, İrlanda’ya ise yüzde 47 büyümeyle 26 milyon dolarlık ihracat dikkat çekti. 11 aylık ülke bazlı ihracatta ise Almanya yüzde 22 yükselişle 3 milyar 393 milyon, Birleşik Krallık’a yüzde 15 artışla 2 milyar 274 milyon, Fransa’ya da yüzde 2 azalışla 2 milyar 138 milyon dolarlık ihracat yapıldı.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER