Dubai hava'da birinci oldu

Dubai International ilk çeyrekte uluslararası yolcu bakımından dünyanın en kalabalık havalimanı haline geldi.

Dubai hava'da birinci oldu
banner95

Dubai International yılın birinci çeyreğinde uluslararası yolcu bakımından dünyanın en kalabalık havalimanı haline gelerek Londra'nın Heathrow Havaalanı'ndan liderliği alarak Emirates Havayolları'nın 30 yıldan daha az bir sürede ne kadar büyüdüğünü göstermiş oldu.

Dubai Airports tarafından dün açıklanan bir raporda havaalanının yılın birinci çeyreğinde 18.36 milyon uluslararası yolcu misafir ettiği duyuruldu. Heathrow aynı dönem boyunca 16 milyon yolcu misafir etti.

Uluslararası Havayolları Meclisi resmi verilerine göre geçtiğimiz yıl ise Heathrow Dubai'yi geçerek zirveye yerleşirken, bu ikiliyi Hong Kong ve Paris izlemişti.

Açıklanan farklı raporların tamamında Dubai'nin uluslararası yolcu bakımından en meşgul havalimanı olduğu ve birinci çeyrekte yolcu sayısını yüzde 11.4 artırarak en hızlı büyüyen havalimanı olduğu dikkat çekiyor.

Dubai Havalimanı CEO'su Paul Griffiths, "Uçuş trafiği ve yolcu sayısındaki artış genişleme ve tesislerimizi geliştirmeye yaptığımız yatırımların karşılığını verdiğini gösteriyor" açıklamasını yaptı.

Heathrow Havalimanı ise dün yaptığı açıklamada gelirinin ilk çeyrekte yüzde 10.8 yükseldiğini fakat yolcu sayısının değişmeyerek 16 milyonda kaldığını duyurdu. Havaalanı CEO'su Colin Matthews daha önce yaptığı açıklamalarda Dubai'nin yükselişinin Heathrow'da bir genişleme ihtiyacı duyurduğunu belirtmişti.

Dubai'nin hızlı yükselişi ayrıca İngiltere içerisinde havayolları yöneticileri arasında bir tartışma konusu haline de geldi. Siyasetçiler Londra etrafındaki havayolu altyapısını geliştirmeye yönelik projeleri erteleyip hayata geçirmemekle suçlanıyorlar. Bunun aksine emirliğin sahip olduğu Dubai International, Emirates havayollarının büyümesini de yansıtabilmek amacıyla son dönemlerde yüksek miktarda yatırım aldı.

Emirates Başkanı Tim Clark yaptığı açıklamada Dubai'deki havacılık sektörünün sağlıklı durumu "ilerleyici" ekonomik politikalar ve altyapıdan kaynaklandığını söyledi. Clark, "Bu teşvik edici ortam aynı zamanda 120'den fazla havayolu firmasını da Dubai'de işlem yapmak için cezp etti. Emirates için bu her zaman dikkatli olmamız gerektiği anlamına geliyor" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner91

banner71