banner126

Aileler doğru sürücü kursunu bulmakta zorlanıyor

Goodyear’ın Türkiye’yi de kapsayan Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi’nde yaptığı araştırmaya göre, genç ve acemi sürücülerinin ailelerinin yarısı (%49) sürücü kurslarının kalitesi bakımından bilinçli bir tercih yapmakta zorlanıyor.

banner179
Aileler doğru sürücü kursunu bulmakta zorlanıyor
banner95

Goodyear; genç ve acemi sürücülerin ailelerinin yol güvenliği konusundaki tutumlarını, sürücü olarak çocuklarına nasıl örnek olduklarını ve çocuklarının sürüş eğitimlerini nasıl gerçekleştirdiklerini daha iyi anlayabilmek için 19 ülkede yaşları 16-25 arasında değişen acemi sürücülerin ailelerini kapsayan 6800’den fazla kişinin katılımıyla geniş çaplı bir anket yürüttü.

Uluslararası Trafik Psikolojisi Enstitüsü(TPI) Danışmanı Fatima Pereira Da Silva, “Aileler sürücü kurslarını kaliteye göre değil de, evlerine olan mesafelerine göre seçiyor. Kursların, lojistik olarak elverişliliğine bakılıyorsa, tüm sürücü kurslarının belirli standartlara sahip olmasını sağlamak gerekiyor. Bu, Avrupa çapında gerçekleştirilmeli” dedi.

Ayrıca, Avrupalı ailelerin büyük çoğunluğu (%80) sürücü kurslarının pahalı olduğu konusunda hemfikir. Avrupa Sürüş Okulları Birliği (EFA) Başkanı John Lepine de bazı ailelerin sürüş eğitimlerinin pahalı olduğuna inandığını, aileleri bireysel derslerin maliyetleri hakkında düşünmemelerini, bunun yerine çocuklarının hayati bir becerisi için yapacakları yatırımın değerine odaklanmalarını vurguluyor. Goodyear’ın araştırmasına göre, Türkiye’de ebeveynler sürücü kursu tercihlerini %44 oranında reklamlara göre yapıyor. Avrupa ortalamasında ise bu oran sadece %3.

Hava koşulları, hem acemi sürücüleri hem de ailelerini zorluyor

Goodyear’ın araştırmasının sonuçlarına göre; ailelerin büyük bir çoğunluğu (%81), çocuklarının sürüş eğitimlerinin kötü hava koşulları konusunda daha fazla ders içermesini talep ediyor. Sürüş eğitmenlerinin çoğunluğu (%63) kötü hava şartlarındaki eğitimlerin önemini kabul ediyor. Ancak, sadece her 2 kişiden  1’i (%51) öğrencilerine kötü hava şartları altında arabalarını nasıl güvende kullanabilecekleri konusunda bilgilendirmiş.

Goodyear EMEA Tüketici Lastikleri Başkan Yardımcısı Olivier Rousseau, yoğun yağış, kızaklama, kar, buz, sulu kar, sis gibi zorlu hava koşullarında ESP, ABS ve üstün teknolojilere sahip lastikler gibi modern araç teknolojilerinin gözle görülür şekilde sürücülerin güvenliğine katkıda bulunduğunu, fakat sürüş yeteneklerinin önemli ve kritik bir özellik olduğunun altını çiziyor.

banner191
YORUM EKLE
banner160
SIRADAKİ HABER

banner198

banner174

banner178