banner126

2 milyon liralık telefon kaçakcılığı

Gümrük muhafaza ekipleri, Atatürk Havalimanı'nda 2 milyon 20 bin TL değerinde kaçak cep telefonu ele geçirdi.

2 milyon liralık telefon kaçakcılığı
banner95

Atatürk Havalimanı'nda görevli Gümrük Muhafaza memurları, Cidde'den gelen uçak yolcularının salonunu terk etmelerine rağmen bantlardan alınmayan sahipsiz valizler X-Ray taramasından geçirildi.

Bagajlarda aşırı yoğunluk görülmesi üzerine yapılan araştırma sonucu bagaj sahiplerinin bir gün sonraki uçakla İstanbul'a gelecekleri bilgisine ulaşıldı.

GÜMRÜKSÜZ HATTAN GEÇİNCE YAKAYI ELE VERDİLER

Gelen yolcuların valizleri almaları beklenerek, valizleri alan şahıslar ve onlarla beraber hareket ettiği anlaşılan iki şahıs takibe alındı. Yolcuların, "gümrüğe tabi eşyam yoktur" anlamında olan "Yeşil Hat"tı herhangi bir beyanda bulunmadan geçmeleri üzerine, yolcular ve beraberlerindeki valizler, Gümrük Muhafaza ekiplerince kontrol edildi.

Gümrük Muhafaza ekiplerince yapılan kontrollerde; Azerbaycan uyruklu A.M., E.A., T.V. ve Türk vatandaşı M.Z. isimli şahısların taşıdığı valizlerde; gümrüklenmiş değeri 2 milyon 20 bin TL olan çeşitli tip ve son model toplam bin 519 (bin beş yüz on dokuz) adet kaçak cep telefonu ele geçirildi.

İKİ EKİP ORGANİZE ÇALIŞIYORMUŞ

Azerbaycan uyruklu şahıs liderliğinde organize olarak yürütüldüğü anlaşılan kaçakçılık faaliyetinin işleyişi de çözüldü. İki ekip halinde çalışan organize çetenin, bir kısım elemanları Çin'den aldıkları telefonları Cidde üzerinden aktarmalı olarak İstanbul'a getirdikleri, diğer ekibin ise aynı zamanlarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden gelerek valizleri kendilerininmiş gibi göstererek gümrük salonundan çıkarmaya çalıştıkları bilgisine ulaşıldı.

UMRE'DEN GELİYORMUŞ İZLENİMİ VERİYORLAR

Çete üyelerinin dikkat çekmemek amacıyla Umre'den geliyormuş izlenimi vermek için tuvalette elbiselerini değiştirdikleri ve karşılayıcı olarak bulunan hava yolları personeli H.E'nin de bu kişileri yönlendirdiği tespit edildi.

Olay ile ilgili yakalanan 6 kişi hazırlanan soruşturma dosyası ile Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER