banner126

2 bin şoför akaryakıt istasyonlarına sığındı

2 bin şoför akaryakıt istasyonlarına sığındı
banner95

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) ele geçirdiği Irak'ın Musul kentine yük taşıyan Türk TIR şoförlerinden Hataylı 38 yaşındaki Abit Yumuşak, kendisi ile görüşen DHA muhabirine Zaho kentinde bir petrol istasyona sığınarak kurtarılmayı beklediklerini anlattı. Irak gümrüğünün, yükü teslim etmeden dönmelerine izin vermediğini belirten Yumuşak, IŞİD'den kaçan yaklaşık 2 bin TIR şoförünün çevredeki akaryakıt istasyonlarına sığındığını söyledi.

Pazar günü Mersin Limanı'ndan aldığı kuru üzümü Musul'un Jambur ilçesine götürmek için yola çıktığını belirten Abit Yumuşak, kente yaklaştığı zaman bir anda uzun TIR konvoyu oluştuğunu, IŞİD'in saldırdığını belirterek, "IŞİD'in TIR konvoyuna saldırdığı yer benim birkaç kilometre önümdeydi. Yaşananları görünce ben ve diğer şoförler hemen U dönüşü yaparak kaçtık. Canımızı zor kurtardık. Geri dönerek Zaho kentinin yaklaşık 5 kilometre dışında bir petrol istasyonuna sığındık. Benim bulunduğum istasyonda yaklaşık 100 Türk TIR şoförü var" diye konuştu.

'IRAK GÜMRÜĞÜ ÇIKIŞIMIZA İZİN VERMİYOR'

DHA muhabirinin telefonla görüştüğü TIR şoförü Yumuşak, Türkiye'ye geri dönmelerine de izin verilmediğini belirterek şöyle devam etti:

"Şu anda yol üzerindeki tüm petrol istasyonları Türk TIR şoförleriyle dolu ve hiçbirimiz ne ileri gidebiliyor ne de geri dönebiliyoruz. Geri dönmek istediğimiz zaman Irak gümrüğü, 'Yükünüzü teslim etmeden geri dönemezsiniz' diyerek buna izin vermiyor. Benim yükümü Jambur ilçesine teslim etmem gerekiyor ama Jambur, arkadaşlarımızın IŞİD'in eline esir düştüğü, çatışmaların yoğun olduğu yer. Onun için benim şu anda yükümü teslim etmem imkansız."

'KURBANLIK KOYUN GİBİ BEKLİYORUZ'

Numaralarını bilmedikleri için hiçbir Türk makamla da irtibata geçemediklerini belirten Abit Yumuşak şunları söyledi: "Çatışmalar bizim bulunduğumuz yere 150 kilometre uzaklıkta başlamıştı, ama şimdi arada 60 kilometrelik mesafe kaldı. Canımız Allah'a emanet. Numaralarını bilmediğimiz için Türk makamlarıyla da irtibat kuramıyoruz. Petrolde kurbanlık koyun gibi bekliyoruz. Civardaki tüm petrol istasyonları TIR şoförleri ile dolu. 2 bine yakın TIR şoförü petrollere sığınmış vaziyette. Çevremizde hiçbir güvenlik yok. IŞİD bulunduğumuz bölgeye doğru ilerliyor. Etrafta ne asker ne de polis var. IŞİD buraya gelse bizim yapabileceğimiz bir şey yok ve diğer arkadaşlarımız gibi esir düşmekten korkuyoruz. Yetkililerden bizi buradan kurtarmalarını istiyoruz."

'EŞİMİ KURTARIN'

Abit Yumuşak'ın Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yaşayan 34 yaşındaki eşi Halime Yumuşak eşine bir şey olmasından korkuyor. Çocukları Yusuf, Ali, Dilara, Mahmut ve Yemen ile birlikte eşinin evine sağ salim dönmesini bekleyen Halime Yumuşak, onunla sık sık telefonda konuştuğunu belirterek, "Bulundukları ortamı tam olarak bilemiyorum, eşimin hayatından endişe duyuyorum. Eşimi ve diğer şoförlerin bir an önce bulundukları yerden alınarak Türkiye'ye getirilmelerini istiyorum" dedi.

REHİN TÜRK ŞOFÖR SAYISI 32 OLDU

Irak'ın ikinci en büyük kenti Musul'u ele geçiren ve Kerkük'e de saldıran (IŞİD'in rehin aldığı Türk şoför sayısı 32'ye yükseldi. Dün de IŞİD militanlarının Türk vatandaşı 28 şoförü rehin aldığı öğrenilmişti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, şoförlerin durumuna ilişkin, “Biz, onların bir an önce kurtarılması, en kısa zamanda ailelerine ve ülkelerine kavuşmaları için yoğun bir trafik içindeyiz. Durumlarının iyi olduğunu haber almış olmak şimdilik bizi teselli etti” demişti.     

İKİ TÜRKMEN ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan IŞİD militanlarının kontrolü ele geçirdikleri Selahaddin eyaleti Tuzhurmatu ilçesinin 3 kilometre batısındaki Türkmenlerin yaşadığı Yengice köyünde iki Türkmen'i öldürdüğü, öldürülen kişilerin araçlarına el koyduğu öğrenildi. DHA muhabirinin verdiği bilgiye göre IŞİD militanlarının teslim aldıkları Yengice ve Tuzhurmatu'nun 15 km güneybatısındaki Türkmen Bastamlı köyündeki bekleyişleri sürüyor. IŞİD militanlarının ele geçirdikleri askeri araçlar ile köyde gövde gösterileri yaptıkları belirtiliyor.

BEYCİ'YE GİRDİLER

IŞİD militanlarının bugün petrol rafinesinin bulunduğu Beyci kentine girerek mahkeme ve polis istasyonunu ateşe verdikleri belirtildi.

CİHAN'ın haberine göre, yetkililer, aşiret reislerini yaklaşık 250 kişi tarafından korunan rafineriye gönderen IŞİD'in, güvenlik görevlilerinin çekilmeye ikna ettirdiğini söyledi. Kaynaklar, koruma görevlilerinin başka bir kente güvenli bir şekilde taşınmaları karşılığı çekilmeyi kabul ettiklerini aktardı.

AKÇAKALE GÜMRÜK KAPISI IŞİD TEHDİDİ NEDENİYLE 156 GÜNDÜR GEÇİŞLERE KAPALI

Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Telabyad İlçesi'nin kontrolünü El Kaide bağlantılı IŞİD'in ele geçirmesi nedeniyle bu ülkeye açılan Akçakale Gümrük Kapısı 156 gündür kapalı tutuluyor.

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Telabyad İlçesi'nde, Özgür Suriye Ordusu'na mensup muhalifler ile terör örgütü El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) mensupları arasında geçtiğimiz 6 Ocak'ta çatışma çıktı.

Akçakale'nin karşısında bulunan bölgede günlerce süren çatışmalarda Telabyad'ın kontrolü IŞİD güçlerinin eline geçti. IŞİD tehdidi ve güvenlik gerekçesiyle de Suriye'ye açılan Akçakale Gümrük Kapısı geçişlere kapatıldı.

Çatışmaların durmasının ardından 156 gündür kapalı olan Akçakale Gümrük Kapısı'ndan bugüne kadar yaklaşık 5 bin Suriyeli, ülkelerine özel izinle döndü. Yetkililer, kapının yeniden geçişlere açılıp açılmayacağına ilişkin kararın ise henüz netlik kazanmadığını bildirdi. Öte yandan, IŞİD militanlarının, Telabyad'a astığı dev bayrak da Akçakale'den görülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER