banner126

136 milyar dolarlık dev, İstanbul’u IT merkezi yaptı

Yıllık 136 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Daimler, İstanbul’da yeni binasını hizmete açtı. Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs fabrikası yerleşkesinde kurulan merkezde; 145 IT uzmanı, SAP sistemleri geliştirecek ve bu sistemler Avrupa, Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yayılacak.

banner179
136 milyar dolarlık dev, İstanbul’u IT merkezi yaptı
banner95

Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler, dünya çapında büyümeye devam ederken en büyük yatırımlarını bilgi teknolojileri alanına yapıyor. Global IT stratejisi kapsamında Türkiye’yi “bilgi teknolojileri üssü” olarak konumlayan Daimler,  İstanbul’da 2 bin 800 metrekare alan üzerine kurulan “IT Hizmetleri Merkezi”nin yeni binasını hizmete açtı. Toplamda 13 Milyon Euro’nun üzerinde  yatırım yapılması planlanan “IT Hizmetleri Merkezi”nde, şu anda 145 olan Türk IT uzmanı sayısının da 2015 yılı sonuna kadar 200’e çıkarılması hedefleniyor.

Daimler’e Türkiye gücü

Daimler’in IT ağında SAP lojistik sistemleri geliştiren ilk ve tek merkezi olan İstanbul’daki küresel IT Hizmetleri Merkezi, SAP sistemlerinin Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgelerinde uygulayıcısı rolünü de üstleniyor. Ağırlıklı olarak Almanca konuşulan bölgelerdeki lojistik, üretim ve İK konularındaki SAP uygulamalarından sorumlu olan IT Hizmetleri Merkezi, Daimler bünyesindeki SAP uygulama, geliştirme ve tedariğin yeniden yapılandırılmasında ve hizmet sunma süreçlerinin optimizasyonunda önemli bir görevi yerine getiriyor.

Almanya’dan sonra bilgi teknolojileri alanındaki ilk ve en büyük global yatırım olması nedeniyle Daimler’in Türkiye’ye duyduğu güvenin önemli bir göstergesi kabul edilen Mercedes-Benz Türk IT Hizmetleri Merkezi’nin açılışını yapmak üzere, Daimler’in üst düzey IT yöneticileri İstanbul’a geldi. Merkezin açılış toplantısı, Daimler AG Bilgi Teknolojileri Başkanı Dr. Micheal Gorriz, SAP Hizmetleri Direktörü Dr. Guido Vielsack, SAP &Sistem Yaygınlaştırma Servis Dağıtım Merkezi Türkiye Bölüm Müdürü Stefan Rosenwald, Mercedes-Benz Türk A.Ş Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes ve İnsan Kaynakları Müdürü Salih Ertör’ün katılımıyla, bugün  (8 Nisan) gerçekleşti.

Dünyada sadece 4 IT merkezi var

Rainer Genes açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’de 1967 yılından beri üretim yaptıklarını ve bugüne kadar 885 milyon Euro’luk yatırım yaptıklarını hatırlatarak, “İstanbul yetenekli vi bilişim altyapısı nedeniyle merkez oldu” dedi. IT hizmetlerinin küresel performansı artırmak için kullanılacağını ifade eden Genes, Daimler’in sadece Hindistan, ABD, Almanya ve Türkiye’de IT merkesinin bulnduğunu aktırdı. Genes bu merkezin İstanbul’da açılmasının Daimler’in Türkiye’de yatırımlarına devam edeceğinin teyiti olduğunu da vurguladı.

Gorriz: “Mercedes-Benz Türk bünyesindeki bilgi birikimine güveniyoruz”

Basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türk mühendislere inandıklarını belirten  ve Türkiye’nin tüm Daimler dünyasında önemli bir role sahip olduğunun altını çizen Daimler AG Bilgi Teknolojileri Başkanı (CIO) Dr. Michael Gorriz, ise “İstanbul'da kurulan IT Hizmetleri Merkezi, SAP uygulamaları açısından Daimler dünyasındaki en önemli merkezlerden biridir ve gelişmeye devam etmektedir. Biz Mercedes-Benz Türk bünyesindeki bilgi birikimine güveniyoruz. Daha fazla yetkinlik oluşturma ve dünya çapında destek sunabilme özelliklerimiz, bizleri daha güçlü ve bağımsız hale getirmektedir” diye konuştu.

Neden İstanbul seçildi?

Michael Gorriz, IT merkezi olarak neden İstanbul’u seçtiklerini ise “Çünkü Türkiye’de genç, yetenekli ve nitelikli iş gücü imkanı var. Ayrıca Almanca ve İngilizceyi aynı anda konuşuyorlar. Mercedes-Benz Türk ve Marmara Üniversitesi arasında yapılan işbirliği ile teknoloji birikimi de bulunuyor” diye açıkladı.

Daimler IT hizmeti nasıl işliyor?

Küresel IT ağını geliştirme çalışmalarında öncü konumda olan Türkiye’nin ardından Hindistan ve ABD’de de IT hizmet lokasyonları kuran Daimler, dünyada SAP hizmet sunumlarını, bu bölgelerdeki IT Hizmet Merkezleri tarafından karşılıyor. Bu sayede bütün IT uygulamalarının etkili, hızlı bir şekilde ve planlamada üst düzey güvenlik çerçevesinde hizmete sunulması sağlanıyor. Dünya çapındaki SAP çalışmaları Türkiye ve Hindistan’daki yeni IT Hizmet Merkezleri tarafından yürütülen Daimler IT ağı, böylece sinerjilerden faydalanma ve en iyi uygulamaların karşılıklı paylaşımını destekleme imkanına sahip. Daimler, SAP uygulamasının son tasarımından uygulama ve destek aşamalarına kadar tüm hizmetleri sunan yeni IT Hizmet Merkezleri’nde çalışanlarının yeteneklerinin geliştirilmesine öncelik verirken, tesislerini de büyütme hedefiyle yatırımlarına devam ediyor.

Mercedes-Benz Türk Genel Bilgi:

1967 yılında Otomarsan ünvanıyla İstanbul'da kurulan Mercedes-Benz Türk, 885 Milyon Euro’yu aşan yatırım hacmiyle, bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biri ve 5.700’ün üzerinde personel istihdam ediyor. Mercedes-Benz Türk’ün İstanbul Hoşdere’de otobüs, Aksaray ilinde ise kamyon fabrikaları bulunuyor. Daimler AG’nin Mercedes-Benz Türk sermayesindeki payı yüzde 67’dir.

YORUM EKLE
banner184
SIRADAKİ HABER

banner198

banner174

banner178