banner126

Katkısı ödül getirdi

Shell Türkiye, Gaziantep’de düzenlenen V. Türkiye Enerji Zirvesi’nde “Altın Varil” ödülünü kazandı. Zirve, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın katılımlarıyla gerçekleşti. Shell Türkiye, enerji sektöründe yer alan firmaların hayata geçirdikleri sosyal sorumluluk alanındaki faaliyetlerinin değerlendirildiği Altın Varil ödülüne “Çatalhöyük Arkeoloji Projesi” ile sahip oldu.

Katkısı ödül getirdi
banner95

Shell & Turcas Petrol A.Ş.’nin de sponsorları arasında yer aldığı V. Türkiye Enerji Zirvesi, Gaziantep Şehit Kamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde 11-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Açılışın ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın özel oturumuyla başlayan zirvenin ilk günü gerçekleşen gala yemeğinde ödül töreni düzenlendi. Törende Altın Varil, Altın Voltaj ve Altın Vana ödüllerinin sahipleri açıklandı. Shell Türkiye, 19 yıldır destek sağladığı Çatalhöyük Kazı ve Araştırma Projesi ve üzerinde yaşadığımız topraklarda önceden yaşayan uygarlıkları tanıtmak, çocuklar ve yetişkinlerde tarih bilincini geliştirmek amacıyla 2005 yılından bu yana desteklediği “Çatalhöyük Arkeoloji Yaz Atölyesi” projesiyle Altın Varil ödülüne layık görüldü. Törende ödülü, Shell Türkiye adına EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın elinden Shell & Turcas Petrol A.Ş. Yatırım Müdürü Semih Genç aldı.

Dünü bugüne taşıyor

Konya yakınında bulunan ve Anadolu’nun en eski yerleşim yeri olarak bilinen Çatalhöyük’ün 9 bin yıllık tarihi ile öğrencileri tanıştıran Arkeoloji Yaz Atölyesi’ne Türkiye’nin dört bir yanından gelen 9 yaş ve üzeri öğrenciler ücretsiz olarak katılabiliyor. Her sene yaz aylarında haftanın 6 günü açık olan Çatalhöyük Arkeoloji Atölyesi’ne konuklar, rezervasyon ile kabul ediliyor. Dünyanın en büyük arkeolojik çalışmaları arasında yer alan ve 2012 yılında Unesco tarafından “Dünya Mirası” listesine dahil edilen Çatalhöyük Neolitik Çağ Yerleşmesindeki Arkeoloji Yaz Atölyesi etkinliğiyle, çocuklara ‘kültürel mirasın koruyucusu olma’ kavramı öğretiliyor. Bugüne dek atölye çalışmalarında 6300’i aşkın katılımcıya ücretsiz olarak tarih bilincinin genç nesillere en sağlıklı şekliyle aktarılması hedeflenirken; çalışma sonunda öğrencilere ‘kültürel emanetlerin koruyucusu’ sertifikası da veriliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71