Yeni Tourismo’dan turizme 2+1 konforu ve yüksek yakıt tasarrufu

Yolcuları da işletmeleri de memnun edecek özellikleriyle Yeni Tourismo 16 RHD’yi tanıttı.

banner82
Yeni Tourismo’dan turizme 2+1 konforu ve yüksek yakıt tasarrufu
banner95
Yeni Tourismo 16 RHD,  50 santemetrelik diz mesafesi, 12 derece arkaya yaslanan koltukları ile yoluculara yüksek konfor sunarken, yeni Euro 6 motorun sunduğu yüzde 7’ye varan yakıt tüketimi ile de işletmelere tasarruf sağlayacak. Araçlar 1 Ocak 2016 tarihinde satışasunulacak.

2007 yılından bu yana Mercedes-Benz Türk tarafından Hoşdere fabrikasında üretilen Tourismo 15, 16 ve 17 modellerine bir yenisi ekleniyor. Türkiye pazarı için üretilen Euro 6 motorlu, 2+1 koltuklu Tourismo 16 RHD modeli, Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger ve Mercedes-Benz Türk Otobüs ve Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün’ün katıldıkları toplantıyla tanıtıldı.

Bugün gerçekleşen tanıtım toplantısında araçla ilgili bilgiler veren Süer Sülün, yeni araçlarını Euro 6 motoru ve 2+1 koltuk modeliyle pazara sunduklarını söyledi. Şerit Takip Sistemi, Aktif Fren Asistanı gibi özellikleriyle güvenliğin artacağını sunalacak aracan 37 koltuklu olması nedeniyle konforu üst seviyeye çıkaracağını anlattı.

Mevcut 2+1 koltuklu rakipleri arasında en yüksek diz mesafesini sunduklarının altını çizen Sülün, neden 2+1 koltukları tercih ettiklerini ise “Sattığımız Torismo’ların yüzde 70’i 2+1’e çevrildi. Sektörün ihtiyacının bu yönde olduğunu gördük” diyerek açıkladı.

YOLCUYA KONFOR İŞLETMECİYE TASARRUF 

Şehirlerarası taşımalarda yine 2+2 koltukları kullancakların belirten Sülün, Turim sektörüne özel bu koltuk modelenin devem edeceğini aktardı. Yeni Tourismo’nun yüzde 5-7 arası tasarruf sağlayan bir araç olduğunu da aktaran Sülün, “Euro 6 motor nediniyle araç fiyatı biraz artacak. Ancak sağlayacağı yüksek yakıt tasarrufu nedeniyle işletmeler kazançlı çıkacaktır” dedi.

2015 Eylül - Aralık döneminin Mercedes-Benz otobüs açısından çok hareketli geçtiğine dikkat çeken Britta Seeger, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nın 20. yılının ve Türkiye’de üretilen 75 bin otobüsün banttan inişinin kutlandığına dikkat çekti ve Tourismo RHD 2+1’in Türkiye pazarına sunulan Euro 6 uyumlu ilk Mercedes-Benz otobüsü olduğunu vurguladı.

Seeger ayrıca “Mercedes-Benz Türk olarak 2016 yılı için gerekli tüm hazırlıklarımızı, yatırımlarımızı tamamladık. Farklı ürün gruplarında Euro 6 normuna uygun yeni ürünlerimizi önümüzdeki aylarda müşterilerimizin beğenisine sunacağız.”dedi.

Mercedes-Benz Türk’ün otobüs üretimine 48 yıl önce başladığını ve bugüne kadar bu alana yapılan yatırım miktarının 400 milyon Euro’yu aştığını belirten Mercedes-Benz Türk Otobüs ve Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, ülkemizde satılan her iki otobüsten birinin Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretildiğini vurguladı. Sülün, Mercedes-Benz otobüsleri arasında en fazla tercih edilen modellerden birinin Tourismo olduğununa işaret ederek “İç donanımını son teknolojik unsurlarla yenilediğimiz ve Euro 6 motoruyla çevre dostu özelliğini pekiştirdiğimiz Tourismo 16 RHD,  2+1 koltuk düzeni ile konfor ve güvenliği bir arada en üst seviyeye taşıyor. Aracımız bu özelliğiyle yolculara uzun ve zorlu yolculuklarda dahi rahatlık ve keyif, sürücülere ise ergonomik bir çalışma ortamı ve güvenli bir sürüş sunmayı hedefliyor. Turizm sektöründe ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında konforu yükselten Tourismo 16 RHD 2+1’in bu sektördeki öncü konumumuzu pekiştireceğine inanıyoruz” dedi. 

Süer Sülün ayrıca, Mercedes-Benz Türk olarak 2015 yılında tüm segmentlerde olduğu gibi otobüs segmentinde de geçmiş yıllardaki başarılı performanslarını sürdürdüklerini belirterek, yılsonu hedeflerini yakalayacaklarına inandıklarını söyledi.

Hem sürücüye hem yolcuya maksimum konfor

Tourismo’nun 2 +1 düzeninde yerleştirilen geniş “Relax” koltukları, 500 mm genişliğindeki koltuk minderleri, 50 mm genişliğindeki çift taraflı kolçakları ve daha yumuşak sırtlıklar ile yolcuya en üst düzeyde konfor sunuyor. Segmentinin en geniş diz mesafesine sahip olan Tourismo 16 2+1 bu özelliği ile de konforda fark yaratıyor.  Ayrıca standart ayak dayanağı, koltuk aralarında standart konsol, düz zemin, özel geliştirilmiş daha ferrah tavan yapısı ve güçlü soğutma/ısıtma sistemleri ile rahat yolculuk şartları sağlayan Tourismo 16 RHD 2+1, tasarruf ve yüksek kazanç için gerekli tüm şartları da yerine getiriyor. Yeni eklenen SPA (Şerit Takip Asistanı) ve AEBS (Aktif Acil Frenleme Sistemi) kritik durumlarda sürüş güvenliğini en üst düzeye taşımaktadır. Tourismo 16 RHD 2+1’in ergonomik şoför mahallinde ise rahat ulaşılan park freni kumandası ve joystick şeklindeki servo-shift vites kolu ve yeni renkli gösterge ekranı dikkat çekiyor. Burada ayrıca sağ ve sol kol dayamalarıyla tamamlanan dönebilir ve ısıtmalı sürücü koltuğu, sürücüye maksimum sürüş konforu sunuyor. Sürüş konforunun yanı sıra sürücü yatma yerinde standart olarak sunulan klima da sürücü konforunu arttıran özelliklerden biridir.

 Düşük maliyet, yüksek performansla filoların tercihi olacak

2 akslı Tourismo 16 RHD 2+1,13 m uzunluğunda 3,71 m yüksekliğinde ve 37 yolcu kapasiteli bir otobüs. Aracın 390 PS (290 kW) gücündeki sıralı 6 silindirli Euro 6 Mercedes-Benz motoru ise düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerlerinin yanısıra, yüksek bir performans sunuyor.

Tourismo 16 RHD 2+1, 60.000 km’ye çıkarılan uzun bakım aralığı, düşük bakım maliyetleri ve düşük yakıt tüketimiyle filoların yeni ekonomik tercihi olmaya aday gösteriliyor.

Segmentinin en güvenli aracı

Standart olarak otomobillerde kullanılan aktif güvenlik sistemleri ile donatılan Tourismo 16 RHD 2+1, sürücüsüne yüksek teknolojinin sunabildiği tüm güvenlik desteğini veriyor. Tourismo’ya segmentinin en güvenli aracı ünvanını kazandıran bu özellikler şöyle:

 

Ø  Bağımsız ön aks ve tüm tekerleklerde disk frenleri,

Ø  Savrulmayı önleyerek virajlarda ve ani manevralarda güvenliği sağlayan ESP, 

Ø  Tekerleklerin frenleme anında kilitlenmesini engelleyen ABS,

Ø  Her koşulda dengeli frenleme sağlayan elektronik fren sistemi EBS,

Ø  Hızlanma anında çekici tekerleklerin kaymasını engelleyerek buzlu yollarda bile güvenli kalkış imkanı veren ASR,

Ø  Yüksek yol tutuşu sağlayan elektronik seviye kontrolü,

Ø  Araç içi kablolamayı azaltan ve etkin veri iletişimi sağlayan FPS,

Ø  Fren destek sistemi BAS

Ø  Aktif Acil Frenleme Sistemi AEBS

Ø  Şerit takip asistanı SPA


Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2015, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71