Yeni nesil Mercedes’ler testten geçti!

Mercedes-Benz Türk, yeni nesil araçlarını İstanbul Park’ta yaptığı test organizsyonu ile tanıttı. Yeni Actros, Arocs ve Atego’nun farklı modelleri ile yapılan organisyonunda basın mensupları, pist ve arazi koşullarında araçları test etme imkanı buldu.

banner82
Yeni nesil Mercedes’ler testten geçti!
banner95

Yeni ürün serisiyle dikkatleri üzerine çeken Mercedes-Benz kamyonlarını İstanul Park’ta yapılan organizasyonda test ettik. Marka yeni seriye geçirken araçların hem model sayılarını artırmış he de motor güçlerini yükseltimiş. Yol koşullarında denediğimiz Actros’ların ortaya koyduğu performans fazlasıyla tatminkar. Motorların sunduğu güç ve performans beklentilerin ötesinde. Bunun yanında güvenlik ve yakıt tüketiminde de iyileştirmeler yapılmış. Ayrıca  ESP,  Şerit Takip Sistemi ve ve Aktif Frenleme sisteminin uygulandığı araçlar oldukça başarılı.

Ağır bir zeminde test ettiğimiz yeni Arocs’lar inşaat alanları için ilk tercihlerden olacağa benziyor. Gücü ve güvenliği ile Arocs’ları inşaat sahalarında sıkça göreceğiz. Testi yağmurlu bir günde yapmamız araçların göstereceği performansı daha anlamlı kılıyordu.  Yüklü olarak aldığımız araçları rahat bir kullanımın ardından geri getirdik. Sunulan güç ve performans oldukça iyiydi. Kullanım alanı gözümüzü korkutsa da sürüş esnasında bu korkudan eser kalmadı diyebiliriz.  

 

YENİ ACTROS

2016 yılında tamamen yenilen Actros, yakıt tüketimindeki iddiasıyla öne çıkıyor. Euro 6 yeni motoru ve bununla uyumlu şanzıman ve aksıyla önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayan Actros, aynı zamanda konfor, güvenlik ve tasarımıyla ağır vasıta kullanıcılarının ihtiyaçlarına yanıt verecek özelliklerle donatıldı. 120 bin kilometreye çıkan bakım aralıkları ve yüzde 20 oranında düşen bakım maliyeti ile yeni Actros ticari anlamda büyük avantaj sağlıyor.

Yeni Actros iki farklı kabin seçeneği, üç farklı beygir gücü, 4x2’den 8x2’ye kadar farklı aks konfigürasyonları ile her türlü ihtiyaca en uygun çözümleri sunuyor. Actros 1842 LS 4x2 çekici, yurt içi ve yurt dışı taşımacılığında tüm genel nakliye operasyonlarında kullanılmak üzere tasarlandı. Actros 1845 LS 4x2 çekici, geniş kabini, güçlü motoru ve ilave donanımlarıyla konforun vazgeçilmezi olmaya aday görünüyor. Actros 1842 LSNRL 4x2 ve 1845 LSNRL 4x2 Lowliner çekiciler ise mega treyler ile hacimli yük taşıması yapan filolar için geliştirildi.

Actros kamyon ürün gamında yer alan yeni nakliye grubu araçları on teker, hava süspansiyonlu Actros 2632 LD 6x2 aks konfigürasyonuyla 26 tonluk azami yüklü ağırlığa sahip. Sekiz teker Actros 2642 LE 6x2 römork uygulamasına özel olarak geliştirildi. Actros 3232 L 8x2 ve 3242 L 8x2 kırkayak kamyonlarının azami yüklü ağırlığı  32 ton. Actros 3232 L ve 3242 L 8x2 araçlar ADR kullanımına uygun depo yerleşimi ve donanımlarıyla tehlikeli madde taşımacılığında kullanılıyor. Mercedes-Benz Actros nakliye araçlarında direksiyondan kumandalı Mercedes PowerShift 3 otomatikleştirilmiş şanzımanın seri donanım kapsamına alınmasıyla Mercedes-Benz Türk sektörde bir ilke daha imza attı.

Yeni Actros’un motoru hem daha ekonomik hem yüzde 20 daha uzun ömürlü

Yeni Actros kamyonlarda Mercedes-Benz’in çevre dostu, ekonomik ve güçlü yeni motor serisinden OM 471 ve OM 936 motorları kullanılıyor. Bu motorlar daha düşük yakıt tüketimi, yüzde 20 daha uzun ömür ve yüksek motor freni performansı ile öne çıkıyor. Yeni Actros kamyonlarında SCR, EGR ve DPF tekniği kullanılarak düşük devir sayılarında yüksek güç üreten aynı zamanda ekonomik ve çevre dostu motorlar kullanılıyor.

Geniş ve konforlu yaşam alanı

Araçlarının içinde uzun zaman geçirmek durumunda kalan kamyon şoförleri için kabin çalışma alanı; oturma odası, yatak odası, eğlence ve dinlenme alanı anlamına gelmektedir. Yeni Actros kamyonları geniş ve ergonomik alanları, iç tasarımı ve konforuyla kamyon şoförünün ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde tasarlandı.

Yeni Actros, 2.3 ve 2.5 metre genişliğinde Stream Space kabin seçenekleriyle malzeme kalitesi, donanım ve dekorasyon olarak kullanıcıya rahat bir yaşam alanı sunuyor. Mercedes-Benz Actros’larda 170 mm veya düz zemin motor tüneline sahip araçlar iç mekan hacmi bakımından daha ferah hale getirildi. 

Genişleyen ve ergonomisi artırılan yeni yatak ve koltuklar, çok işlevli direksiyon simidi, kolay erişilebilir menü, güçlü klima ve havalandırma sistemi, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve start/stop fonksiyonu olan kontak anahtarı ile birlikte yeni Actros’ta hem konfor artıyor hem de şoförün yükü hafifliyor.  

Actros 1845 LS çekici ve 3242 L nakliye araçlarında kullanılan PowerBrake motor freniyle motor fren gücü önemli ölçüde artırıldı. Tüm diğer Actros’larda PowerBrake donanımı opsiyonel olarak sunuluyor. 2 saniye boyunca tam yükte fren kuvveti uygulayan yeni Hill Holder tüm Actros’larda standart olarak bulunan ve kalkışlarda aracı kaydırmayı engelleyen önemli bir fonksiyon.


Güvenlik sistemleri – koruyucu kalkanlarıyla güçlenmiş Actros

Öndeki trafiği izleyerek, hareketli ve sabit engellere tepki veren, görsel ve işitsel uyarılar yapan, otomatik frenleme özelliğine sahip Aktif Fren Sistemi ABA, Actros çekici ve nakliye kamyonlarında standart olarak bulunuyor. Yorgunluk Algılama Asistanı, sürüşü analiz ederek sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarıyor ve devre dışı bırakılamadığı için de güvenlik sağlıyor. ESP ve gündüz sürüş farları Actros’un standart donanımları içerisinde yer alıyor. Saatte 60 km hız üzerinde devreye giren Şerit Takip Sistemi LDWS,  sinyal vermeden herhangi bir sebeple şeridi terk etmekte olan Actros’un sürücüsünü hem görsel hem işitsel olarak uyarıyor.

Yeni Actros’larda güvenlik sistemleri, klima, 170 mm motor tüneli, 3 kademeli ve güçlendirilmiş motor freni, hız sabitleyici ve hava süspansiyonlu arka aks standart donanım içerisinde yer alıyor.YENİ AROCS

Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 2016 yılı başında üretilmeye başlayan Arocs kamyon ve çekiciler inşaat sektörü için özel olarak geliştirildi. Zorlu koşullarda kullanıma uygun Mercedes-Benz Arocs inşaat serisi kamyonları beton mikserden damperli kamyona, çekicilerden beton pompasına kadar uzanan geniş kullanım alanına sahip.

Arocs kamyonlarda kullanılan şanzıman ve akslar motorla uyum içerisinde çalışarak optimum çalışma şartları sunuyor. Arocs kamyonlarda yer alan, tekerleklerin kilitlenmesini engelleyen ABS ve patinajı engelleyen ASR’den oluşan elektronik fren sistemi EBS ve standart olarak sunulan üç kademeli güçlendirilmiş motor freni sürücünün işini kolaylaştırıyor. Araçlarda opsiyonel olarak sunulan PowerBrake sayesinde motor freni gücü yüzde 50 daha da artırılıyor.

Güçlü, sağlam ve ekonomik 

Arocs inşaat kamyonları S-Cab ClassicSpace ve M-Cab CompactSpace kabin seçenekleriyle sunulurken, Arocs 4x2 çekiciler S-Cab ve L-Cab ClassicSpace, 6x4 çekiciler S-Cab ClassicSpace ve L-Cab StreamSpace seçenekleriyle piyasadaki yerini aldı. 2.3 metre genişliğe sahip kabinler 170 mm yüksekliğindeki motor tüneli ile hem geniş, hem kullanışlı. Mercedes-Benz Arocs’ların dış görüntüsündeki kendine özgü ön ızgara tasarımı, bu araçların en zor koşullara uygun sağlamlıkta araçlar olduğunu simgeliyor.  

Arocs kamyonlar Common-Rail püskürtme sistemli Euro 6 motorlarıyla hem daha yüksek beygir gücüne sahip hem de az yakıt tüketiyor. Bu motorlar % 20 oranında daha uzun ömür ve yüksek motor freni performansı ile öne çıkıyor. Bakım maliyetleri de % 20 oranında düşen yeni Arocs araçlar sahibine ticari anlamda büyük avantaj sağlıyor.

Mercedes-Benz Euro 6 motorlar, egzoz emisyonlarını düşürürken daha yüksek verim ve performans ile düşük yakıt tüketimini de beraberinde getiriyor. Egzoz sistemine AdBlue ilavesi, motor giriş havasına eklenen soğutulmuş egzoz gazı teknolojisi ve partikül filtresi ile Mercedes-Benz motorları daha da çevreci hale getirildi. 

Yeni Euro 6 motorlar ve PowerShift 3 şanzıman

Bu araçlarda 7,7 litrelik OM 936, 10,7 litrelik OM 470 ve 12,8 litrelik OM 471 motorlar kullanılıyor. Bu motorlarda düşük devir aralığında torkun oldukça yüksek olması, zorlu arazide çekişi kolaylaştırıyor. Daha geniş tork aralığı arazide çok daha uzun süre aynı viteste kalınabilmesini sağlıyor. Arocs inşaat kamyonlarında kullanılan PowerShift 3 şanzıman tüm mikser ve pompa araçlarında, 4x2 damper araçlarında ve Arocs çekicilerde standart donanımdır. 


Arocs çekiciler

Farklı kabin, beşinci teker yükseklikleri ve aks konfigürasyonları ile Arocs çekiciler inşaat kullanımına özel olarak tasarlandı.

Tek yataklı uzun kabin Arocs 1842 LS, arttırılmış yaklaşma ve uzaklaşma açıları, karın boşluğu, mukevemetli şasisi ve dört körüklü arka aksıyla şantiyeler için geliştirildi. Yataksız kısa kabin Arocs 1942 LS, çift güç çıkışı ile hem damper treyler hem de mikser treylerleri aynı araçla kullanmayı mümkün kılıyor. Çift yataklı uzun kabinli Arocs 3342 S, hem low bed treyler, hem damper treyler hem de mikser treylerleri aynı araçla kullanmaya imkan tanıyor. Yataksız kısa kabinli Arocs 3351 S ise, yüksek hacimli damper kullanımı ile şantiye ve maden sahalarında gerekli olan gücü sağlarken verimliliği artırıyor. 

Arocs inşaat araçları  

Arocs inşaat grubu araçları damper, mikser ve pompa üstyapılarıyla şantiye ve dekapaj alanlarında ve hazır beton taşımacılığında kullanılıyor. 

Kesintisiz delikli profili sayesinde, çok çeşitli üstyapıların kolaylıkla monte edilmesine imkan tanıyan yeni ve mukavemeti artırılmış şasisi, Arocs kamyonunun gücüne güç katıyor.

Damper kullanımına uygun Arocs 3332 K, 3342 K, 4142 K, 4145 K, 3242K ve 2032 K araçlar; mikser kullanımına uygun Arocs 3332 B, 3342 B, 4142 B ve hafifletilmiş mikser 3236 B araçlar sayesinde tüm inşaat uygulamalarına uygun bir Mercedes-Benz Arocs mutlaka bulunuyor.   

Arocs pompa araçları Arocs 3342 P, Arocs 4142 P ve Arocs 4442 P olmak üzere her uzunlukta pompa üstyapısına uygundur. Bu araçlarda standart olarak otomatik şanzıman ve pompa üstyapısına uygun yüksek tork çıkışlı PTO (NMV) bulunuyor.  

YENİ ATEGO

Müşterilerinin ihtiyaçlarına maksimum seviyede yanıt vermeye özen gösteren Mercedes-Benz Türk, ürün ve hizmetlerini sürekli geliştirmeye ve Türkiye kamyon pazarındaki liderliğini uzun yıllardır sürdürmeye devam ediyor.

Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 2000 yılında üretimine başladığı Atego’yu 2016 yılında yeniledi. Yıllar içerisinde çeşitli facelift uygulamalarıyla geliştirilen Atego, bu yıl yepyeni tasarımına kavuştu.

Yeni Atego kamyonların, dış görünümlerinin farklılaştırılmasının yanısıra işlevsellikleri ve sürüş rahatlıkları daha da artırıldı. Yenilenen Atego kamyonlar ekonomikliği artıran yeni Euro 6 OM 934 ve OM 936 motorlara sahipler. Yeni Atego’da opsiyonel olarak PowerShift 3 şanzıman uygulanabiliyor. Bu sayede araç daha da ekonomik ve konforlu hale geliyor. Yenilenen Atego, 177 beygir gücünde 2.3 metre S-ve L-Cab ClassicSpace, ESP, Şerit Takip Sistemi LDWS, gündüz sürüş farları ve opsiyonel olarak sunulan otomatik şanzımanlı seçeneğiyle Türk hafif kamyon pazarında çevikliği ve ekonomikliği ile ön plana çıkıyor.   

Yeni Atego, diğer ürün gruplarında olduğu gibi Euro 6 motoruna tam uyum gösteren Mercedes-Benz marka aktarma organlarıyla maksimum yakıt verimliliği elde ederek şehiriçi ve kısa mesafe taşımacılığında hem büyük filolara hem küçük işletmelere yüksek kazanç sağlıyor.

İç ve dış dizaynı tamamen yenilenen Atego, çevikliği, düşük manevra çapıyla dar sokaklarda sürücüsüne kolaylık sağlarken, 90 derece açılabilen kapıları, iniş biniş kolaylığı sağlayan basamakları, farklı motor gücü ve aks mesafesi seçenekleriyle şehiriçi ve kısa mesafe taşımacılığındaki çeşitli ihtiyaçlara yanıt verebiliyor.

Atego yeni motorları OM 934 ve OM 936 ile daha ekonomik

Mercedes-Benz’in BlueTec teknolojisiyle üretilen yeni motorları OM 934 ve OM 936, yüksek çekiş gücü ve düşük yakıt tüketimi sağlıyorlar. Yeni Atego kamyonlarda standart olarak sunulan ASR, ABS, ALB, patentli motor freni, ön ve arka disk frenleri üstün sürüş güvenliği sunuyor. 5.1 litre, 4 silindirli CommonRail yakıt sistemine sahip OM 934 motor ve 7.7 litre, 6 silindirli CommonRail yakıt sistemine sahip OM 936 motor çift kademeli motor frenine sahipler.

Yeni Atego’ların kabin konforu daha da arttı

Yeni Atego kamyonlar S-Cab ve L-Cab ClassicSpace kabinleri ile ferah bir iç hacime sahipler. Mercedes-Benz Atego’nun ergonomi ve sürüş rahatlığı sunan geniş ve konforlu kabini, yeni araçlarda da müşterileri beklentilerine yanıt verecek nitelikte tasarlandı. Yeni kabinin en önemli özellikleri ergonomik ve fonksiyonel kullanımı, kullanılan ekipmanlar arası uyumluluk ve kabin içi tasarımı sayesinde rahat bir yaşam alanı oluşturmasıdır. Yeni G 71-6 şanzımanı ile Atego daha düşük ses ve titreşim sunarak kullanıcılarına daha konforlu bir sürüş sağlıyor. Yeni Atego aynı zamanda PowerShift 3 şanzımanı ile de temin edilebiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71