Tırsan meydan okudu: “Halep oradaysa arşın burada”

Tırsan Treyler, 4 Nisan’da gerçekleştirdiği toplantıyla 2016 yılı ilk çeyreğini değerlendirirken geçtiğimiz yıl yapılan yatırımlar ve bu yıl gerçekleştirilecek yatırımlar hakkında bilgi verdi. Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Türkiye’nin ekonomideki durum ve şartları hakkında konuşarak “Bu durumda çok çalışmaktan başka çaremiz yok” dedi.

banner82
Tırsan meydan okudu: “Halep oradaysa arşın burada”
banner95

“HALEP ORADAYSA ARŞIN BURADA”

2015 yılını yüzde 34 pazar payı ile kapattıklarını ve 39 yıldır sektörün lideri olduklarını söyleyen Çetin Nuhoğlu,  bu liderliği devam ettirmek için tüm alt yapılarının hazır olduğunu ve sürekli yenilikler yaptıklarını söyledi. Nuhoğlu, en son açıkladıkları 2+1 ve 2+3 Garanti Kampanyası’nın en son yeniliklerden biri olduğunu ve müşteriler tarafından yüksük beğeni topladığını söyleyerek. “Bütün rakiplerimizi 5 yıl Garanti Kampanyası’na davet ediyoruz” dedi. Nuhoğlu, “Halep oradaysa arşın burada” diyerek 5 yıllık garanti kapmanyasının hiçbir rakip tarafından yapılamayacağına vurgu yaptı.

9 BİN ADET ÜRETİM YAPACAĞIZ

2015 yılında 9 bin adet üretim yaptıklarını bunun 6 bin adedini iç pazarda sattıklarını 3 bin adetlik kısmını da ihraç ettiklerini söyleyen Nuhoğlu, “2016 yılında da 9 bin adet üretim yapacağız demiştik. Ancak bu 9 bin adetlik üretimin 4 bin 500 adedini ihracat için yapacağız.  İlk çeyrek sonucunda 1.835 adet üretim yaptık. Bunun yüzde 52’sini ihraç ettik.  Türkiye treyler ihracatının yüzde 34’ünü biz yapıyoruz. Amanya’da yüzde 65, Polanya’da yüzde 95 artış sağladık. Alüminyum tanker ihracatınını yüzde 80’inini biz yapıyoruz. Yine Avrupa’da trafiğe kayıtta yüzde 48 artış sağladık. Bunu çok çalışmakla yapıyoruz. Tüm ekip olarak yurtdışına odaklandık. Yurtdşında yüzde 70 büyüdük” diye konuştu.

10 BİN ADET İHRACAT YAPACAK

Tırsan olarak 20 bin araç üretecek ve bunun 10 bin adedini ihraç edeceklerini aktaran Nuhoğlu, öncelikli pazarlarının Avrupa olduğunu söyledi. Şu anda hedeflerine adım adım ilerlediklerini ifade eden Çetin Nuhoğlu, Rusya pazarı hakkında da konuştu: “Rusya bizim için çok kötü geçti. Ama yine de Rusya pazarında ithalatçı olarak en fazla pazar payını artıran şirketiz. Rusya faaliyetlerimiz var gücüyle devam ediyor. Made in Rusia olduk. Pazar payını artırmak için bu ciddi fırsatttır.”

ÜRETİM TEKNOLOJİLERİNE 26.7 MİLYON TL YATIRIM YAPTI

Çetin Nuhoğlu, üretim teknolojilerine 26.7 milyon TL yatırım yaptıklarını da söyledi. Nuhoğlu, “Yeni bir robotlu boyama istasyonu yapıyoruz. Hattımız 12 dakikaya inecek. Kapasitemiz 15 binden 18 bin adede çıkacak. Hem kalite açısından hem zaman açısından tasarruf sağlayacak. Kaynak otomasyonu konusunda da yatırımımz var. Kriz döneminde yatırımlarımız sürüyor.  Tanker bombe imalatında yeni bir teknolojiye geçiyoruz. Bombeleri su ile şekillendireceğiz”  dedi.

61 MİLYON TL YATIRIMLA 2. AR-GE MERKEZİNİ AÇACAK

Treyler sektöründe ilk Ar-Ge merkezini kurduklarını, 2. Ar-Ge merkezini kurmak için düğmeye bastıklarını 61.2 milyon TL’lik yatırım teşvik başvurusunu yaptıklarını söyledi. Nuhoğlu yeni Ar-Ge merkezi hakkında şu bilgileri verdi:  “16 bin metrekare kapalı alanı ile Avrupa’nın en büyük test merkezi olacak. 7 bin metrekare mühendislik alanımız olacak. Prototip üretim, robotik üretim gibi geliştirmeler yapacağız. Taysad Organize Sanayi Bölgesi’nde olacak. 5 yıl sonra bunun sonuçlarını göreceğiz. 2015 yılında ilk defa 59 patent başvurusu oldu. Türkiye’de ilk 10’un içerisindeyiz. Demek ki bu proje sonuç vermeye başladı.”

SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME SAĞLAYACAĞIZ

Lider olmak için sadece Türkiye şartlarında değil uluslararası alanda sürüdürülebilir yapının oluşturulması gerektiğini ifade eden Nuhoğlu, “Türkiye Ar-Ge konusunda inanılmaz bir dönüşüm başlattı. Hükümetin stratejisi doğruydu. Parasal desteğin yanında motive etmesi için de önemli. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Sanayi-üniversite işbirlikleri ön plana çıktı. Tırsan olarak ODTÜ, İTÜ, Hacettepe, Kocaeli, Ahen Üniversitesi, Atina Teknik Ünivedsitesi ileçalışmalarımız var. Hem üniversitelerle hem tedarikçilerimizle işbirlikleri yapıyoruz. Bütün bunların sonucunda bilgiyi tranfer edip onu işleyip sektörün menfaatine sunulmasına çalışıyoruz” diye konuştu.

6 AYDA 8 YENİ ÜRÜN TASARLADIK

“Son 6 ayda 8 adet yeni ürün tasarladık” diyen Çetin Nuhoğlu, şunları söyledi:  “Özellikle Rulo taşıyıcımız güven duyduğumuz rekabette bizi öne taaşıacak bir ürün oldu.Hafif treylerimizin yeni versiyonu çıkacak. 1900 kilo gram daha hafif olacak. Gıda tankerini komple yeniliyoruz. Hem ürün gamımızı genişletiyoruz.  Hem de müşteri beklentisini karşılıyoruz. Türkiye’de fuara katılır gibi artık yurdışında fuarlara kaatılıyoruz. Fransa, İngiltere, Almanya..”

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE TREYLERE HAKSIZLIK YAPILDI

Çetin Nuhoğlu, bir soru üzerine otomotiv sektöründe treylere  çok haksızlık yapıldığını anlatarak şunları söyledi: “Aslında bütün işi treylerler görüyor. Rekabeti sağlayan treylerdir. Treyler sektöründe geliştirilecek çok teknoloji var. İkinci Ar-Ge merkezini de bu yüzden hayata geçiriyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 16:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halit
Halit - 2 yıl Önce

2007model tırsan versek sıfırla takas olurmu tırsandan şaşma

SIRADAKİ HABER

banner71