banner102

Mercedes kamyonda her şeyi yeniledi

Türkiye kamyon pazarının lideri Mercedes Benz, Actros, Arocs ve Atego kamyonlarını baştan aşağı yeniledi ve ürün gamının tamamını Euro 6 motorlu olarak piyasaya sundu. Yeni ürün sınıflandırılmasına giden marka uzunyol için Actros’u, inşaat için Arocs’u, şehiriçi dağıtım için ise Atego’yu üretti. Mercedes Benz Türk Otobüs ve Kamyon Pazarlama ve Satış Müdürü Süer Sülün, yeni bir devirin başlandığına dikkat çekerek liderliklerini devam ettireceklerini söyledi. • Euro 6 motor ile 120.000 km’ye çıkan bakım aralıkları, buna bağlı olarak % 20 oranında düşen bakım maliyeti ve % 20 daha uzun motor ömrü sağlayan yeni araçlar, kolay üstyapı montajı imkanı sağlayan, yüksek dayanımlı yeni şasi, Mercedes PowerShift 3 şanzıman, 3 kademeli ve güçlendirilmiş yeni motor freni, hız sabitleyici (Cruise Control) ve Actros ile Arocs’larda standart klima, yenilenen iç ve dış tasarımıyla öne çıkıyor.

banner82
Mercedes kamyonda her şeyi yeniledi
banner95
HABERİN GALERİSİ
Yeni Mercedes Benz Arocs

Yeni Mercedes Benz Arocs

 

Mercedes-Benz Türk yeni kamyonlarının tanıtımı 17 Mayıs tarihinde Çırağan Sarayı’nda yapıldı. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger, tanıtımda yaptığı açıklamada yakıt, güvenlik ve yüksek kalite gibi üç özellikten dolayı çok umutlu olduklarını belirterek, “Muhteşem ürünlerle müşterilerimizi buluşturmaya devam edeceğiz, liderliğimizi daha da pekiştireceğiz.” dedi. Seeger, geçen yıla göre üretimin düşük olcağını ve üretimin yüzde 40’ını ihraç edeceklerini söyledi.

 

Mercedes Benz Türk Otobüs ve Kamyon Pazarlama ve Satış Müdürü Süer Sülün de, bir dönemin kapandığını yeni bir dönemin açıldığını ifade ederek, Türkiye’de her 100 kamyondan 70’inin Aksaray’da üretildiğine dikkat çekti. 2018 yılında 17 bin adet kamyon ihraç edeceklerini belirten Sülün, bunun 1 milyar dolardan fazla bir değer olduğunu kaydetti.  Süer Sülün, “AB’de 2 yıldır bu teknolojiyi kullanıyor. İki yıldır hazırlık yapıyoruz. Eğitimler verildi, parçalar stoklandı. Süer Sülün: Euro 5 ülkeler için üretilecek. Ancak Euro 6’sı üretilmeyecek.” dedi.

9 yıldır çekicide lider olduklarını belirten Sülün, “Rekabet rehaveti alır. Liderliğimizin birtane sebebi yok. Euro 6’da kartlar yeniden karılacak. Gönüllü puan vermiyoruz. Pozisyonumuzu değiştirmeyeceğiz.” dedi.

Mercedes Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Müdürü Bahadır Özbayır, geçen yıl 19 bin bin adet satış yaptıklarını, Euro 6 yönetmelikler birlikte yeni güvenlik standartları getirdiğine dikkat çekti. Özbayır, Aksaray fabrikası’nın 30. yılını güç, konfor ve daanıklılık zelliklerini en üst düzeyde karşıladıklarını ifade etti.

Ürünün teknik özelliklerinden de bahseden Özbayır, 4 tip motor olduğunu söyleyerek 180 beygirden 450 beygire kadar güç sunduklarını söyledi. Euro 6 ekonomisi SCR, EGR, DPF sistemlerinin belişenlerinden motor teknolojisini yaptığını belirten Özbayır, yeni ürün sınıflandırılması yaptıklarına vurgulayarak uzunyol Actros, inşaat Aracs, şehiriçi dağıtım Atego diye sınıflandırdıklarını söyledi. Özbayır, “Yakıt tüketminde müşteriler karar verecek. İddiamız yakıt tüketiminde bir numara olacak.” dedi.

Tanıtım töreninde Mercedes Benz Türk'te 25. yılının ardından emekli olan Tülin Steinhauser da unutulmadı, sahneye çağıralarak çiçek verildi.

Euro 6 motor ile yüksek verim, düşük yakıt tüketimi

Yeni Mercedes-Benz kamyon ve çekicilerde başta OM 471 olmak üzere OM 936, OM 934 ve OM 470’in de yer aldığı Euro 6 normuna uygun dört farklı motor seçeneği bulunuyor. Ekonomik, güçlü ve güvenilir yeni nesil motorlar, 120.000 km’ye çıkan bakım aralıklarına bağlı olarak Euro 5 Mercedes-Benz motorlara göre bakım maliyetlerini %20 oranında düşürdükleri gibi aracın performansını da yükseltiyor. Yüksek motor freni performansı ve % 20 daha uzun motor ömrü sağlayan Euro 6 normundaki motorlar karbonmonoksit, azotoksitler, hidrokarbon ve partikül madde emisyon değerlerini son derece düşük değerlere çekiyor. Mercedes-Benz, egzoz sistemine AdBlue ilavesi (SCR), motor giriş havasına eklenen soğutulmuş egzoz gazı (EGR) ve partikül filtresi (DPF) teknolojilerini birleştirerek Euro 6 normunu sağlıyor.

 Actros artık daha ekonomik, daha güvenli ve daha konforlu

Actros araçlarda kanuni zorunluluklara uygun olarak Aktif Fren Asistanı (ABA), Şerit Takip Asistanı (LDWS), ESP’ye ilave olarak, Yorgunluk Algılama Asistanı, yokuşta geri kaymayı önleyen Hill Holder ve nakliyede hava süspansiyonlu arka aks özellikleri yer alıyor. Actros’ların tamamen yenilenen kabin tasarımları, sürücüye belirgin ölçüde daha fazla alan bırakıyor. Daha konforlu koltuklar, daha geniş yataklar, çok işlevli direksiyon simidi, tüm modellerde standart klima ve Mercedes PowerShift 3 şanzıman ile araçların sürüş konforu maksimuma çıkarılıyor.

Mercedes-Benz’in Actros araçlarında Euro 5’te 300 mm olan motor tüneli yüksekliği 170 mm’ye çekilerek kabin iç mekanı ferahlatıldı. Ayrıca tüm modellerde 3 kademeli ve güçlendirilmiş yeni motor freni ve hız sabitleyici (cruise control) özelliği standart olarak mevcuttur. İstenildiğinde tüm araçlarda opsiyonel olarak PowerBrake donanımıyla motor freni gücünü % 50 artırmak mümkündür.   

 

Zorlu koşullara dayanıklı Arocs

Off-road alanlarda kullanım için geliştirilen Arocs modelleri, 120 yıllık tecrübe ile en zorlu koşullarda çalışmaya uygun olarak tasarlandı. Beton mikserinden damperli kamyona, çekicilerden beton pompasına uzanan geniş ürün yelpazesine sahip Arocs serisinin tüm mikser ve pompa araçlarında otomatik şanzıman bulunuyor. Pompa araçlarında bunun yanı sıra yüksek tork çıkışlı özel PTO (NMW PTO) ve uygulamaya özel kabin standart olarak sunuluyor. Hafriyat uygulamalarına özel, geliştirmesi büyük oranda Türkiye’de gerçekleştirilen, 8x2 araç konfigürasyonuna sahip yeni bir araç portföye eklendi. Bu özellikleriyle Mercedes-Benz inşaat araçları zorlu inşaat koşullarına uygun olarak; kullanıma göre özelleştirildi. Arocs, daha yüksek mukavemetli şasisi, aynı zamanda 50 mm aralıklarla delikli profile sahip olup bu özelliğiyle üstyapı montajı için kolay ve esnek çözümler sunuyor. Mercedes-Benz Arocs araçlarında Actros araçlarında olduğu gibi motor tüneli yüksekliği 170 mm’ye düşürülerek kabin iç mekanı artırıldı. Hız sabitleyici (cruise control) ile 3 kademeli ve güçlendirilmiş yeni motor freni Arocs kamyonlarda standart, bunun % 50 daha da güçlendirilmiş versiyonu olan PowerBrake opsiyonel olarak sunuluyor.   

Mercedes-Benz yeni inşaat serisi araçları motordan debriyaja, şanzımandan aks, fren ve kabin tasarımına kadar her ayrıntıda sağlamlığı ile dikkati çekiyorlar.

 

Şehiriçinde güvenli ve konforlu sürüşün ustası Atego

Verimliliği ve her uygulamaya cevap verecek çeşitliliği ile dikkat çeken Atego, yeni Euro 6 motoru, yeni kabini, yeni şasisi ve iç donanımıyla tamamen yenilendi. Yeni Atego, diğer ürün gruplarında olduğu gibi, Euro 6 motoruna tam uyum gösteren Mercedes-Benz marka aktarma organlarıyla maksimum yakıt verimliliği elde ederek şehiriçi ve kısa mesafe taşımacılığında hem büyük filolara hem küçük işletmelere yüksek kazanç sağlıyor. Yeni Atego ürünlerde opsiyonel olarak PowerShift 3 şanzıman uygulanabiliyor. Bu sayede araç daha da ekonomik ve konforlu hale geliyor.

Yeni Atego kamyonlarda ESP ve Şerit Takip Asistanı ile sürüş güvenliği arttırılıyor. İç ve dış dizaynı tamamen yenilenen Atego, çevikliği ve düşük manevra çapıyla dar sokaklarda sürücüsüne kolaylık sağlarken, 90 derece açılabilen kapıları ve iniş biniş kolaylığı sağlayan basamakları ile şehiriçi taşımacılığındaki ihtiyaçlara cevap veriyor. Yeni Atego iki farklı motor gücü ve aks mesafesi seçenekleriyle şehiriçi ve kısa mesafe taşımacılığında farklı ihtiyaçlara cevap veriyor.      

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 12:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER