Iveco Dakar’da da zirvede

Eurocargo’nun “2016 Uluslararası Yılın Kamyonu” ve Magelys’in “2016 Uluslararası Yılın Otobüsü” ödüllerinden sonra 2016 Dakar Rallisinde de zafer Iveco’nun oldu. İlk 5’te üç Iveco aracı yer alırken, Iveco Powerstar’la yarışan Hollandalı pilot Gerard de Rooy, Dakar tarihinin en zorlu yarışlarından biri olan Dakar 2016’da zafere ulaştı.

banner82
Iveco Dakar’da da zirvede
banner95
Iveco, Dakar 2016’nın podyumunu tam anlamıyla fethetti. PETRONAS De Rooy Iveco takımının lideri Gerard De Rooy dünyadaki en çekişmeli yarışlardan olan Dakar’ın 2016 versiyonunu  zaferle tamamladı. De Rooy, 13 etapta gösterdiği olağanüstü sürüş ve navigasyon yetenekleriyle hem kendi performansını hem de Iveco Powerstar’ın performansını kanıtlamış oldu. Iveco bu yıl ilk 10’a beş araç sokarak Dakar’daki en başarılı yılını yaşamış oldu.

Iveco Marka Müdürü Pierre Lahutte, yaptığı açıklamada Uluslararası Yılın Kamyonu ve Uluslararası Yılın Otobüsü ödüllerinin ardından 2016 Dakar Rallisinde kazanılan zaferin Iveco’nun güvenilirliğini kanıtladığını belirterek Gerard De Rooy, Federico Villagra, Anton Van Genugten, Pep Vila ve Ales Loprais ile takımlarına kararlılık ve başarıları için teşekkür etti.

De Rooy, Dakar’da kazandığı ikinci zaferini geçen yıl hayatını kaybeden Belçikalı yardımcı pilot Jurgen Damen’e adadı.

Podyumda 3. sırayı alan Arjantinli Federico Villagra ve Iveco Powerstar’ı, Iveco’nun lider olduğu bu pazarda milyonlarca yerel hayranı tarafından takip edildi.

Trakker’la yarışan Ton Van Genugten ise yarışı 5. olarak tamamladı. Van Genugten kazanma şansına sahip olduğu bir etabı takım liderlerine yardım ettiği için kazanamamış ancak takım ruhunu ispatlamıştı.

Bir diğer Trakker’la yarışan İspanyol Pep Vila, Dakar’da Iveco’yla 6., De Rooy takımıyla 5. yılını tamamladı. Son ana kadar ilk 10’da yer almak için mücadele eden Vila, yarışı 10. olarak tamamladı.

Dakar rallisi Iveco’nun motorlarının performanslarını sergilemek için de harika bir fırsat oldu; yarış için özel olarak FPT Endüstriyel’in İsviçre’deki AR-GE merkezinde tasarlanan ve Fransa’da üretilen Iveco Cursor 13 motorları yarışta yüksek performans ve dayanıklılık ile kendilerini kanıtladılar.

Güney Amerika’da 9,000 kilometrelik güzergâhın kat edildiği Dakar 2016, Iveco kamyonlarının çok yönlülüğü ve sağlamlığını göstermek adına mükemmeldi.

 

FİNAL SIRALAMASI – KAMYONLAR

1. GERARD DE ROOY (NLD), IVECO

Yardımcı pilot: MOI TORRALLARDONA (E)

Teknisyen: DAREK RODEWALD (PL)

2. Mardeev (RUS), Kamaz

3. FEDERICO VILLAGRA (ARG), IVECO

Yardımcı pilot: JORGE PEREZ COMPANC (ARG)

Teknisyen: MEMI ANDRES (ARG)

4. Stacey (NLD), MAN

5. TON VAN GENUGTEN (NLD), IVECO

Yardımcı pilot: ANTON VAN LIMPT (NLD)

Teknisyen: PETER VAN EERD (NLD)

6. De Baar (NDL), Renault Trucks

7. Nikolaev (RUS), Kamaz

8. Valtr (CZE), Tatra

9. Versluis (NLD), MAN 3

10. PEP VILA (E), IVECO

Yardımcı pilot: XAVI COLOME ROQUETA (E)

Teknisyen: MARC TORRES SALA (E)

11. Ardavichus (KAZ), Tatra

12. Van del Heuvel (NDL), Scania

5. Etapta Elendi:

ALES LOPRAIS (CZ)

Yardımcı pilot: FERRAN ALCAYNA MARCO (E)

Teknisyen: BERNARDUS DER KINDEREN (NL
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71