Iveco çevreci stratejilerini anlattı

Iveco, Brüksel’de Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği (ACEA) tarafından düzenlenen “Ulaşımda karbondioksiti birlikte düşürmek” etkinliğinin anahtar katılımcılarından biriydi. Bir CNH Endüstriyel kuruluşu olan Iveco, uzun süredir ACEA üyesi ve çevresel konularda hassasiyetini kararlılıkla ortaya koyuyor.

banner82
Iveco çevreci stratejilerini anlattı
banner95

Etkinlikte şirketi temsil eden Iveco Marka Başkanı Pierre Lahutte, yaptığı konuşmada CNH Endüstriyel’in salınımları azaltma konusundaki yaklaşımından, doğal gaz ile hibrid araçların faydalarından, alternatif güç aktarım sistemlerinin öneminden ve salınımları azaltırken bunu maliyet olarak verimli bir biçimde yapmanın gerekliliğinden söz etti.

Iveco, Iveco Bus ve Heuliez Bus markaları FPT Endüstriyel tarafından geliştirilen alternatif güç aktarım sistemi sayesinde Avrupa’da doğal gazla çalışan araçlar konusunda liderler.

Bugün alternatif yakıtları düşündüğümüzde doğal gaz, karşımıza; salınım, işletme maliyeti ve performans bağlamında en ideal yakıt olarak karşımıza çıkmakta.

Etkinlikte uzun mesafede LNG’li bir çözüm sunan Iveco Stralis Natural Power sergilendi. Bu araçlardan yaklaşık 500’ü, şu anda başta doğal gaz altyapısının oturduğu Hollanda, Fransa, İspanya ve İtalya olmak üzere Avrupa’da dolaşımda.

Toplu taşıma konusunda CNH Endüstriyel, hibridin ideal çözüm olduğunu düşünüyor. Heuliez Bus bu alanda özellikle kendi ülkesi olan Fransa’da lider. 2010’dan bugüne 400’den fazla hibrid otobüs teslim eden şirket, Fransa dışında da operasyonlarını geliştiriyor.

Iveco da Project Diciotto (yani Proje 18) ile standart 16,5 metrelik mafsallı araçları 18 metreye çıkararak verimliliği arttırmak konusundaki çalışmalarını sürdürmekte. Bugüne kadar elde edilen veriler sıvılaştırılmış doğal gazın da katkısıyla karbondioksit salınımlarında yüzde 15’e kadar düşüşü ortaya koydu.

Kamyon üreticileri yakıt tüketiminde 1965’ten günümüze yüzde 60’lık bir düşüş kaydettiler. Bugün ağır araçlar sera gazlarının yüzde 5’ini meydana getirmekte. 2020’ye kadar bu araçlardaki karbondioksit salınımının 2014’teki miktarlara göre yüzde 20 oranında azalacağı tahmin ediliyor. Bu, yıllık yüzde 3,5’luk bir düşüşe denk geliyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2016, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71