İngiltere’de şoförsüz TIR kullanımı başlıyor

İngiltere’de bu yılın ortalarından itibaren şoförsüz TIR kullanımı başlayacak. Haber İngiltere devlet radyo-televizyon kurumu BBC, tarafından açıklandı.

banner82
İngiltere’de şoförsüz TIR kullanımı başlıyor
banner95

Konuyla ilgili haberde; İngiltere Maliye Bakanı George Osborne’un, projenin detaylarını gelecek ay yapacağı resmi bütçe konuşmasında açıklamasının beklendiği belirtildi.
Proje kapsamında TIR'ların grup halinde yola çıkacağını ve tüm filonun baştaki TIR'da bulunan tek bir şoför tarafından kontrol edeceği açıklandı. Bu uygulamanın önemli enerji tasarrufu sağlayacağı belirtildi. İlk 'şoförsüz TIR' denemesinin Cumbria’daki M6 otoyolunda gerçekleştirileceği dile getirildi. Daimler tarafından geliştirilen 'şoförsüz TIR' ilk olarak geçen yıl Ekim ayında Almanya’da denenmişti. İngiltere Ulaşım Departmanı (Department of Transport) konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, “Bu yeni teknoloji yolculuk kalitesini artırmak için büyük bir potansiyel sunuyor. Birleşik Krallık bu birbirine bağlı ve şoförsüz TIR'ların kullanımında öncü olma potansiyelini taşıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71