Her 3 otobüsten birini sattı 80 yıl liderlik hedefi koydu

Otokar bugün gerçekleştirdiği (11 Ocak 2018) değerlendirme toplantısında 2017 yılını lider bitirdiğini ve satılan her 3 otobüsten birinin Otokar olduğunu açıkladı. Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, bin 488 adet araç sattıklarını belirterek “Biz bu liderliğimizi 8 yıl değil 80 yıl devam ettireceğiz” dedi.

banner82
Her 3 otobüsten birini sattı 80 yıl liderlik hedefi koydu
banner95
Otokar, otobüs sektördeki liderliğini 2017 yılında da devam ettirdi. 7 metreden 18,75 metreye kadar farklı uzunluktaki otobüsleri ile Türkiye'nin en geniş ürün gamına sahip olan Otokar, Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, İç Pazar Ticari Araçlar Satış Direktörü Murat Tokatlı, Otokar Pazarlama Müdürü Tarkan Burak, Otokar İç Pazar Ticari Araçlar Otobüs Satış Müdürü Murat Torun ve Otokar üst düzey yöneticilerinin katıldığı toplantı ile 2017 yılını değerlendirerek, 2018 yılı hedeflerini açıkladı.
 
Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, 2017 Türkiye otobüs pazarının yüzde 4 büyüdüğünü Küçük ve Orta boy otobüs pazarındaki büyümenin ise yüzde 12 olarak gerçekleştiğini söyledi. Büyümenin belediye ve toplu taşımacılıktaki araçlardan geldiğinin altını çizen Akgül,
“Servis taşımacılığı pazarı geçtiğimiz yıla paralel gitti. Ciddi bir büyüme olmadı. Hatta bir parça kan kaybetti. Artış toplu taşıma ve belediyede gerçekleşti. 12 metre belediye otobüsü pazarında ciddi artış oldu. Küçük otobüs pazarı bir parça daha fazla büyüdü. Orada da belediye ve halk otobüsü satışlarının etkili olduğunu gördük. Yeni regülasyonla alçak tabanlı araçlar pazara sunulmaya başlandı. Belediyelerini de yönlendirmeleriyle son 3 ayda toplu alımlar oldu” dedi.
Şehirlerarasında kan kaybının sürdüğünü de söyleyen Akgül, “2017’de yüzde 50’ye yakın bir kan kaybı oldu. Son 3 yıldır küçüle küçüle gidiyor. 2018 yılında burada bir artışın yaşanacağını düşünüyorum” dedi.
 
 
"KÜÇÜK VE ORTA BOY OTOBÜS PAZARI YÜZDE 12 ARTTI"
Son 3 yıldır daralan otobüs pazarında 2016 yılına kıyasla 2017 yılında satışların yüzde 4 arttığını söyleyen Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, "Otokar olarak sahip olduğumuz başarılara yenilerini ekledik. 2017 Otokar için verimli, yenilikler ile dolu bir yıl oldu. Pazarda en çok büyüme küçük ve orta boy otobüs alanında gerçekleşti. Sektör yüzde 4 büyürken, küçük ve orta boy otobüs segmenti yüzde 12'lik büyüme yakaladı. 2017 yılında gerçekleşen satışların önemli bir bölümü belediye otobüsü satışlarında ve küçük otobüs segmentinde yaşandı. 2017 yılında toplam bin 488 adet otobüs satışı gerçekleştiren Otokar, 25 kişi ve üzeri yolcu taşıyan otobüs pazarında yüzde 28 pazar payı ile lider oldu. Faaliyet gösterdiği alanlarda satılan her 3 araçtan 1’i Otokar markalı oldu. Otobüs pazarında en çok ürün satışının yapıldığı küçük ve orta boy otobüs segmentinde ise her 5 otobüsten 2'si Otokar imzasını taşıyor" dedi.
 
“SEKTÖRE YENİ BİR SOLUK GETİRDİK”
Otokar'ın Ar-Ge çalışmalarından aldığı güçle, yurt içi ile yurt dışında kullanıcı beklenti ve ihtiyaçlarını değerlendirerek kısa sürede farklı araçları pazara sunduğunu belirten Akgül, şöyle konuştu; "Ulaşım sektöründe pazardaki ihtiyaçlar neredeyse her yıl değişkenlik gösteriyor. Beklentileri karşılayabilecek ürünleri ve çözümleri geliştirmek için yatırıma ara vermeden devam ediyoruz. Türkiye'de ve yurt dışında müşterilerimizden gelen talepleri değerlendirerek Sultan serimizi ve Doruk T otobüsümüzü yeniledik, yeni otobüslerimiz Poyraz ve Sultan LF'yi geliştirip kullanıcılarımızın beğenisine sunduk. Yeni otobüslerimiz son yıllarda özellikle düşük yakıt tüketimi yönündeki beklentileri, şehir içi kullanımda manevra kabiliyeti, performansı, yol tutuşu, gelişmiş teknik ve güvenlik özelliklerinin yanı sıra yenilikçi tasarımlarıyla büyük beğeni topladı. 8,4 metre uzunluğundaki Sultan LF, şehir içi yolcu taşımacılığına yeni bir soluk getirdi. Malatya ve İnegöl'e halk otobüsü teslimatları yaptık; Altur, Gürsel Turizm, EfaTur, Sözkur ve Tursan gibi sektörün önde gelen firmalarına da önemli teslimatlar gerçekleştirdik.”
 
“DÜNYAYI TAŞIYORUZ”
Sektörün üst üste geçirdiği zorlu 2 yıla rağmen Otokar'ın ihracattaki başarısını 2017'de de devam ettirdiğine dikkat çeken Basri Akgül, "Otokar markalı araçlar; tasarımı, konforu, teknolojisi, gücü ve düşük işletme giderleri ile Avrupa'daki konumunu güçlendirmeye devam etti. 2017’de ticari araçlar alanında yaklaşık 70 milyon Euro ihracat yaptık. Geçen yıl en çok otobüs satışı yaptığımız ihracat pazarları olan Fransa, İtalya ve İspanya'daki toplam araç parkımız 2 bin 500 adede ulaştı. 18,75 metre uzunluğu ile şehir içi toplu taşımacılıkta sahip olduğu özelliklerle yeni bir dönem başlatan Kent Körüklü'yü ilk kez ihraç ettik. Balkanlar'daki araç parkımız 500'ün üzerine çıktı. 60'tan fazla ülkede milyonlarca yolcuyu taşıyan Otokar araçları tabiri yerindeyse dünyayı taşıyor” dedi.
 
ATLAS ZOR İŞLERİN KAMYONU OLDU
Otokar'ın otobüsteki başarısını 2018'de lojistik alanına da taşımayı hedeflediklerini belirten Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül; "2017 yılında yenilenen araçlarımız arasında hafif kamyon segmentine yeni bir soluk getiren Otokar Atlas da yer aldı. Atlas kamyon satışlarımız pazar büyümesinin üzerinde arttı. Atlas ile 2017'de pazar payımızı 3 puan artırarak yüzde 11 pazar payına ulaştık. Yük taşıma kapasitesi, güçlü donanım özellikleri, düşük işletme giderleri, çevreci ve ekonomik motoru ile kullanıcısına her daim kazandıran Atlas için de yıl genelinde çok önemli teslimatlar gerçekleştirdik. Treyler üretiminde müşterilerine uzmanlık gerektiren taşımacılık çözümleri konularında çözümler sunuyoruz. Tehlikeli madde taşımacılığı ve bozulabilir gıda taşımacılığı sektörleri için teknolojisi ile uluslararası standart ve regülasyonlara uygun öncü araçlarımızla 2018'de iddialıyız" dedi.
 
Akgül, Atlas’ın 4 yıl gibi kısa bir sürede önemli başarılar yakaladığına işaret ederek, “Yüzde 11’lik pazar payına ulaştık. Bu yola çıktığımızda ilk hedefimiz yüzde 10 pazar payıydı. Yeni hedefimiz ilk 2’ye girmek. Onu da önümüzdeki yıllarda yapacağız. Pazardaki en az yakıt tüketen araç. 8,5 ton taşıma kapasitesine sahip. Ağır işlerde çalışıyor ve kendini ispat etti. Belediyenin ağır hizmetlerinde görev yapıyor. Zor işlerin kamyonu oldu. Artık önünde nakliye, lojistik gibi daha kolay alanlar var” şeklinde konuştu.
 
“HEDEFİMİZ DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE DE ÖNCÜLÜK”
Türkiye'de sanayileşme ve modernleşme atılımlarının başladığı dönemden günümüze Ar-Ge, mühendislik kabiliyeti, deneyimli ve yetkin insan kaynağı ile birçok ilke imza atan Otokar'ın 4'üncü sanayi devrimi olarak adlandırılan Endüstri 4.0 için 15 ayrı proje yürüttüğünü söyleyen Akgül şöyle konuştu; "Dijital dönüşüm projeleri ile üretimden tedarikçi ve bayiye kadar tüm paydaşlarımız yeni, akıllı bir iş platformuna kavuşacak. Bu platform müşteriye özel ürün geliştirme süreçlerimizde bize hız katacak. Hedefimiz faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde dijital dönüşüm yolculuğunda da öncülük. Önümüzdeki dönemde robotik kontrol başta olmak üzere, doküman yönetiminden yetenek bazlı çalışan optimizasyonuna kadar yatırıma devam edeceğiz."
 
MURAT TOKATLI: OTOKAR UZMANLIĞI İLE KONUMUNU KORUDU
Otokar İç Pazar Ticari Araçlar Satış Direktörü Murat Tokatlı da treyler pazarı hakkında bilgi verdi. Tokatlı 2017 yılının 15 bin adetlik bir pazarla kapandığını ve geçtiğimiz yıla oranlı yüzde 15’in üzerinde bir küçülme yaşandığını söyledi. Treyler pazarında segmentler arasındaki değişime dikkat çeken Tokatlı, “Sektörde tenteli araçların hakimiyeti vardı. Geçtiğimiz yıl satılan araçların yalnızca yüzde 30’u tenteli araçlardan oluştu. Buna karşın inşaat sektörüne yönelik ürünlerin payı yüzde 40’a ulaştı. Bu değişimde inşaat sektöründeki gelişme ve uluslararası taşımacılıkta yaşanan sorunların etkisi oldu. Otokar olarak özellikle tehlikeli madde ve frigorifik taşımalarda uzmanlığımız ile pazarda ciddi bir pazar payı elde ettik” dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2018, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71