banner102

300 treyler üreticisinden sadece 15’inin ürünleri denetimden geçebildi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı treyler sektöründeki denetimlerini artırarak devam ettiriyor. Bugüne kadar 300’e yakın treyler üreticisinin 94 bin aracı denetlendi ve bu araçlardan 32 bin adedi mevzuat ve ürün güvenliği açısından eksik ve kusurlu bulundu. Denetlenen firmalardan sadece 15’inin araçları uygun bulunması dikkat çekerken, 172 aracın trafiğe tescili engellendi. Bugüne kadar 200 dolayında tip onayı belgesi iptal edildi.

banner82
300 treyler üreticisinden sadece 15’inin ürünleri denetimden geçebildi
banner95

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı treyler ve üstyapı sektöründeki denetimlerini arttırarak devam ediyor. Bakanlık yetkilileri pilot bölge olarak seçtikleri Adana, Konya ve Sakarya bölgesinde yaptıkları denetimlerle ilgili bilgileri sektör paydaşlarına sundular.

Sanayi Bakanlığı denetimlerini; sorumluluk alanında bulunan araç ve aksamlarla ilgili mevzuat, belgelendirme, piyasa gözetimi gibi üç ana kolda yürütüyor:

Ürün Güvenliği: Piyasaya arz edilecek her ürünün, insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki yaşam ve sağlığı, çevre ve tüketicinin korunması açısından asgari güvenlik koşullarını sağlamasını ifade ediyor.

Güvenli Ürün: Kullanım süresi içinde, normal kullanım koşullarında risk taşımayan veya kabul edilebilir ölçülerde risk taşıyan ve temel gerekler bakımından azamî ölçüde koruma sağlayan ürün.

Piyasa Gözetimi ve Denetimi: Yetkili kuruluşlar tarafından,  Ürünün piyasaya arzı veya dağıtımı aşamasında veya ürün piyasada iken, ilgili teknik düzenlemeye uygun olarak üretilip üretilmediğinin, güvenli olup olmadığının, denetlenmesi.

 

32 bin araç kriteri karşılamıyor

Bakanlık yetkilileri bugün kadar bu üç ana başlıkta yapılan denetmelerde bugüne kadar 300’e yakın treyler üreticisinin 94 bin aracı denetlendiğini ve bu araçlardan 32 bin adedinin mevzuat ve ürün güvenliği açısından eksik ve kusurlu bulunduğunu açıkladı. Denetlenen firmalardan sadece 15’inin araçlarının uygun bulunduğunu belirten yetkililer, 172 aracın trafiğe tescilinin engellendiğini kaydetti. Bakanlık bugüne kadar 200 dolayında tip onayı belgesinin iptal edildiğini duyurdu.

 

Cezalar ağır

4703 sayılı Kanun Uyarınca uygunsuz ürünler için uygulanan yaptırımlar kapsamında piyasaya arzı yasaklanıyor, piyasaya arz edilen ürünler toplatılıyor, güvenli hale getirilemeyen ürünlerin bertaraf edilmesine karar veriliyor. Söz konusu ürünleri piyasaya arz edenlere idari para cezası uygulanıyor. 4703 sayılı Kanunda Düzenlenen İdari Para Cezaları şöyle:

-              Piyasaya güvenli olmayan ürün arz eden üreticiye: 17.700 – 44.257 TL.

-              Piyasaya teknik düzenlemesine uygun olmayan ürün arz eden üreticiye: 3.536 – 8.848 TL.

-              Güvensiz ürünü hakkında uygulanan idari yaptırım kararının gereklerini yerine getirmeyen üreticiye: 3.536 – 8.848 TL

-              Ürüne ait teknik düzenlemede belirtilen belgeleri yetkili kuruluşa ibraz edemeyen üreticiye: 3.536 – 8.848 TL

-              Güvenli olmadığını bildiği ürünleri satmaya devam eden dağıtıcıya (satıcı): 1.766 – 4.421 TL

-              Uygunluk belge ve işaretlerini usulüne uygun olmadan kullanan ya da bu belge ve işaretleri tahrif veya taklit edenlere: 8.848 – 22.126 TL

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2016, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER