Shell Türkiye’de hedef sıfır kaza

Sıfır kaza anlamına gelen “Hedef Sıfır” vizyonu ile “Yol Emniyeti” çalışmalarını aralıksız sürdüren ve Türkiye’deki operasyonlarında yaklaşık 110 milyon kilometre yolu çevreye ve insan hayatına zarar verecek bir trafik kazası yapmadan kat eden Shell Türkiye, bu yıl altıncısını düzenlediği “Shell Yol Emniyeti Konferansı”nda paydaşlarıyla biraraya geldi.

banner82
Shell Türkiye’de hedef sıfır kaza
banner95

Shell Türkiye, sıfır kaza anlamına gelen “Hedef Sıfır” vizyonu ile yürüttüğü “Yol Emniyeti” çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Hizmet aldığı tedarikçilerinin ve lojistik şirketlerinin yöneticilerinin ve çalışanlarının emniyetli bir şekilde sehayat etmelerini amaçlayan Shell Türkiye tarafından bu yıl İstanbul’da altıncısı gerçekleştirilen “Shell Yol Emniyeti Konferansı”nda, Shell’in “Yol Emniyeti” konusundaki bilgi ve tecrübeleri katılımcılar ile paylaşıldı.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, konferansta yaptığı konuşmada, “Shell olarak 70’in üzerinde ülkede ve çok farklı, zorlu yol koşullarında günde yaklaşık 3,6 milyon kilometre yol kat ediyoruz. Yani, her gün 100 kez dünyayı turluyoruz. Türkiye’de kendi kontrolümüz altındaki operasyonlarda ise 110 milyon kilometre yolu, çevreye ve insan hayatına zarar verecek bir trafik kazası yapmadan kat ettik. Bu gurur verici sonucu sizlerle birlikte elde ettik, bu hepimizin başarısı” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Operasyonlarımızı sıfır kaza, sıfır döküntü olarak özetleyebileceğimiz ‘Hedef Sıfır’ vizyonu ile sürdürüyor ve her geçen gün kendimizi geliştiriyoruz. Bugün burada her sene olduğu gibi ‘Yol Emniyeti Konferansı’ için biraraya geldik. Altıncısını düzenlediğimiz bu platform bizlere, siz değerli iş ortaklarımızla bir gün boyunca yol emniyeti konusunda bilgilerimizi tazeleme, fikir alışverişinde bulunma fırsatı veriyor. Peki, bunu neden her yıl yapıyoruz? Çünkü Shell olarak emniyet, her zaman ilk önceliğimiz.”

Shell’in “Yol Emniyeti” ile ilgili faaliyetlerinin en önemlilerinden biri olan “Yol Emniyeti Konferansı"nda bu yıl, Shell içinden ve dışından çok sayıda uzman konuk, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar. “Hedef Sıfırı Başarıyoruz Çünkü Önemsiyoruz” temasıyla gerçekleştirilen konferansta, Shell & Turcas CEO’su Felix Faber Shell’in “12 Hayat Kurtaran Kural”ının önemine dikkat çekti ve tehlikeli durumlara müdahale kültürünün geliştirilmesinin yol emniyeti için önemini anlattı. Shell’in küresel çapta faaliyet gösteren Yol Emniyeti ekibinin üst yöneticileri Bernd Marx ve Brian Sambirsky de konuşmalarında Shell’in küresel düzeyde yol emniyetine verdiği önemi vurguladılar ve bu alanda dünyadaki uygulamaları aktardılar.

Konferansa İstanbul Emniyeti Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nden, Müdür Yardımcısı Mustafa İşlek katıldı ve Türkiye’deki trafik kazalarının nitelikleri, karayolu kullanıcılarının eğitimi, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları hakkında önemli bilgiler verdi. 

Konferansta ayrıca, 2015 yılında yaptıkları müdahaleler ile olası kazaların önüne geçen sürücülere, Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem ve Shell & Turcas CEO’su Felix Faber tarafından “Hedef Sıfır Kahramanları” sertifikası verildi.

Shell’in Güney Afrika operasyonlarındaki örnek yol emniyeti uygulamalarının ve yaşanan olayların Shell Yol Emniyeti Güney Afrika Ekibi tarafından dinleyicilerle paylaşılmasının ardından, Türkiye Ralli Şampiyonlarından Volkan Işık, güvenli sürüş teknikleri ve sürücü kusurları konusunda bir sunum yaptı. Volkan Işık’ın konuşmasının hemen ardından  sahne alan Adex Akademi Uluslararası Yol Emniyeti Uzmanı  ve Adalet  Bakanlığı Bilirkişisi Mert İntepe, Ağır Vasıta Araç Kaza Analizi üzerine katılanlarla bir grup çalışması gerçekleştirdi.

Yol Emniyeti Konferansı kapsamında Soulink Consulting şirketinin kurucusu Işılsu Vural, sürücülere yönelik koçluk eğitimi üzerine bir seminer verirken GÜSEM (Güvenli Sürücülük Eğitim Merkezi) kurucu ortağı Yener Gülünay İnteraktif Binek Araç Kaza Analizi ile ilgili, EMBARQ Türkiye’den Yol Güvenliği Projesi  Yöneticisi Tolga İmamoğlu da Kara Noktaların Tespiti, Önemi ve Analiz Yöntemleri üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Shell Upstream Türkiye’nin petrol ve doğalgaz arama çalışmalarında görev alan sürücülerin emniyet performansını nasıl artırdıklarını anlatan Levent Demir, başarılı uygulama örneklerine de değindi.

Konferansta ayrıca Haziran ayında Hollanda’da düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa yarışmasında, 197 takım arasından sıyrılarak “Emniyet Ödülü”nün sahibi olan Yıldız Teknik Üniversitesi AE2 takımına teşekkür plaketi verildi.

 Konferansın kapanış konuşmasını ise Shell Global Yol Emniyeti Genel Müdürü Bernd Marx yaptı ve katılımcılara teşekkür etti. 

Hayat Kurtaran Tavsiyeler

Türkiye Ralli Şampiyonlarından Volkan Işık, Yol Emniyeti Konferansı’nda yaptığı “Güvenli Sürüş Teknikleri” sunumunda sürücülere, hayat kurtaracak tavsiyelerde bulundu.

·         Okul ve çocuk parklarının çevresinde herhangi bir ağaç ya da aracın arkasından yola bir çocuk fırlayabilir. Çocukların yetişkinler kadar dikkatli olmasını beklemeyin

·         Yeşik ışıkta hızlı kalkış yapmak, kırmızı ışıkta geçen bir araçla çarpışmanıza neden olabilir. Bırakın arkanızdakiler korna çalsın

·         Aşırı sinirli ya da üzgün durumdayken sakinleşinceye kadar trafiğe çıkmamaya çalışın

·         Hava yastıkları emniyet kemerinin yerini tutmaz. Aksine ikisi birlikte kullanıldığında yeterli yolcu koruması sağlanır

·         Eğer aracınız ABS fren sistemiyle donatılmışsa, fren pedalına baskıyı devamlı uygulayın, kesinlikle pedalı pompalamayın. Frenlerinizin bakımını yaptırın

·         Otoyol bağlantı yolları ve çevre yollarındaki virajlara girerken hızınızı düşürün, çimenler sulanırken yol da ıslanmış olabilir

·         Şerit değiştirirken hızlı bir hareketle başınızı çevirip şeridi kontrol edin. Aynaların kör noktaları olabilir, bu nedenle sadece aynalarınıza güvenerek manevra yapmayın

·         Alkollüyken asla araç kullanmayın. Ayrıca kullandığınız ilaçların prospektüslerini okuyarak dikkat dağıtma, uyku hali verme gibi sürüşe olumsuz etki edecek yan etkileri var mı kontrol edin

·         Yağmur ilk yağdığında yollar çok daha kaygan olabilir. Çünkü yoldaki toz ve yağ birleşerek kaygan bir katman oluşturur

·          Hava sıcaklığı düştüğünde köprü üstlerinin buzlanma yapabileceğini unutmayın

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71