banner102

Lojistik avantaj nakliyeciye dezavantaj oldu

Eker Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eker, Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Avrupa arasında bir aktarma merkezi ve köprü oluşturmasını nedeniyle Türkiye’nin lojistik üs iddiası olduğunu ancak, bu avantajlı konumun komşu ülkelerde yaşanan terör ve çeşitli problemler nedeniyle dezavantaj olarak sektöre yansıdığını söyledi.

banner82
Lojistik avantaj nakliyeciye dezavantaj oldu
banner95

Eker Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eker 2015 yılını değerlendirirken sektörün oldukça zor bir dönem geçirdiğini ifade etti. Eker değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:
“Şirket olarak 2014 yılını göz önüne aldığımızda 2015 yılı için birtakım yatırımlar planlamıştık. Maalesef 2015 yılı planladığımız yatırımları gerçekleştirmek için verimli bir yıl olmadı. Başta araç alımları olmak üzere planlanan yatırımların sadece yüzde 25’ini hayata geçirebildik.  Türkiye lokasyon olarak Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Avrupa arasında bir aktarma merkezi ve köprü oluşturmasından kaynaklanan avantajlı konumu ile birçok otorite tarafından lojistik üssü olma iddiası veya ideali ile tanımlanmaktadır. Ancak bu avantajlı konumumuz komşu ülkelerde yaşanan terör ve çeşitli problemler nedeniyle dezavantaj olarak sektörümüze  net bir şekilde yansımıştır. Bunların başında Suriye-Irak bölgesinde meydana gelen terör problemini söyleyebiliriz. Öteki taraftan batıda ise kronik hale gelen geçiş sorunları, engellemeler, uzun bekletmeler, geçiş ücretleri bizim ve ülkemiz nakliyecilerinin uğraşmak zorunda olduğu sorunlar arasında yer almaktadır. Ayrıca son zamanlarda Rusya ile ülkemiz arasındaki gerginlik ithalat ve ihracatımızı ciddi anlamda etkilemekte, bu durumda sektörümüze yansımaktadır. Komşularımızda ve ticaret yaptığımız ülkelerde bütün bunlar olurken içeride de iki seçimin yarattığı siyasi belirsizlik bizim ve sektörümüz açısından ciddi sıkıntılar ortaya çıkarmıştır. Geçirdiğimiz bir sene içerisinde böylesine ciddi problemler yaşamışken bu sene içerisinde bizim de büyüme oranı gibi bir şansımız olamamıştır. Hal böyle iken, yaşanan problemler çözülmeden, 2015 yılını kendimize baz almamız durumunda 2016 yılında hedef, yatırım ve beklentilerimizi haliyle düşürmemiz gerekmektedir. Görüldüğü üzere sektörümüz için coğrafik avantaj maalesef tek başına yetmemektedir. Fiziksel ve kurumsal alt yapılar en az coğrafya kadar önemlidir. Bu nedenle bizim 2016 senesinde şirket olarak atacağımız en büyük adım şirket bünyemizde yaptıracağımız idari bina ve TIR parkımız ile faaliyetlerimizi artırmak olacaktır. 2016 yılının sektörümüz açısından daha verimli ve huzurlu geçmesi için, ülkeler arası problemlerin halledilerek, ülkemizde siyasi güvenin sağlanması ile ülkemizin devlet ihracatının önünü açarak kolaylaştıracak adımlar atarak sektörümüze destek olması gerektiğini düşünüyorum. 2016 yılının öncelikle barış ve huzurile, başta sektörümüz olmak üzere, ülkemize ve tüm dünyaya başarı ve bol kazanç getirmesini temenni ediyorum.”

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2015, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER