İran’la 100 milyar dolar lojistik sorunlarının aşılmasına bağlı

İstanbul Sanayi Odası (İSO), İran'daki işbirliği fırsatlarını değerlendirmek üzere 70 kişilik heyetle başkent Tahran'a çıkarma yaptı. İki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesinin lojistik sorunların giderilmesine bağlı olduğu belirtildi

banner82
İran’la 100 milyar dolar lojistik sorunlarının aşılmasına bağlı
banner95

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan önderliğinde İran Teknoloji ve Sanayi bakanlarıyla özel bir toplantı gerçikleştirildi. 202 İranlı firmayla 400'e yakın ikili görüşmenin yapıldığı İran gezisinde, başta otomotiv, enerji, tekstil, maden ve gıda olmak üzere çok sayıda sektörde işbirlikleri fırsatları arandı. İSO Başkanı Bahçıvan, İranlı bakanlar ve oda başkanlarıyla işbirliğinin sağlanması konusunda fikir birliği oluşturduklarını ifade etti. "İki ülkenin ve özel sektörlerinin sahip olduğu potansiyelin kazan-kazan modeli ile çok daha ileri bir noktaya taşınacağına inanıyorum" diyen Bahçıvan, Türkiye-İran Modeli ile dünyaya örnek bir büyüme yaratabileceğini söyledi. Bahçıvan, "Gümrüklerde yüksek geçiş ücreti, ulaşım yetersizliği, yüksek doğalgaz fiyatları gibi sorunlar çözüldüğünde iki ülke dış ticareti 100 milyar doları bulabilir" ifadelerini kullandı.

Gümrük sorunu çözülmeli
Gümrüklerde supalan yapılmamasının sonucunda yük taşıyan araçların tamamen boşaltılması gerektiğini ve bunun da mallara zarar verdiğini bildiren Bahçıvan, "Türk araçlarının karşılaştıkları ayrımcı uygulamalar, ödedikleri yüksek geçiş ücreti, ulaşım ağlarının yetersizliği ve taşıma maliyetlerinin çok yüksek olması da ticaretiolumsuz etkiliyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2016, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71