Gümrüklere online izleme geliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Gümrüklerdeki bütün işlemleri şeffaf hale getirmek istiyoruz. İnşallah 2016'nın sonunda, 2017'nin başında bütün gümrüklerimizi online hale getirerek etkin, verimli ve maliyeti düşürülmüş halde ihracatçılarımızın ve ithalatçılarımızın hizmetine sunmuş olacağız" bilgisini verdi.

banner82
Gümrüklere online izleme geliyor
banner95

Sabah internet sitesinde yer alan haberi göre, Tüfenkci, 2016'da 200 milyar doları aşan bir ihracat rakamı beklediklerini belirterek, "Hedefimiz de o. Buna biz gümrüklerdeki dijital yatırımları artırarak ve gümrük işlemlerini hızlandırarak katkı sunacağımıza inanıyoruz" dedi.

Bakan Tüfenkci, yaptığı açıklamada, 2015 yılında sadece Türkiye'nin pazarlarıyla ilgili değil, dış pazarlarda emtia fiyatlarının gerilemesi nedeniyle ihracatta düşüş yaşandığını, aynı zamanda ithalatın da azaldığını söyledi.

Geçen yıl 240 milyar dolarlık ithalat yapıldığını anımsatan Tüfenkci, "Yıl sonunda ihracatta da ithalatta da bir miktar daha geçen yılki rakamların
yakalanacağına inanıyorum. Bu sadece iç dinamiklere değil dünyadaki emtia fiyatlarına ve diğer ekonomik gelişmelere paralel olarak bir seyir izlemektedir" diye konuştu.

''İHRACATI KOLAYLAŞTIRIRSAK DAHA FAZLA BÜYÜRÜZ''

Tüfenkci, ülke ihracatının düşmesinde Suriye ve Irak başta olmak üzere Rusya ile yaşanan gerginliğin de etkili olduğunu aktardı.

ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırımı bilmecesinin sona ermesinin ve petrol fiyatlarının düşük seyrinin Türkiye'nin ekonomisine fayda sağlayacağını dile getiren Tüfenkci, 2016'dan umutlu olmalarında siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasının da büyük etkisi olduğunu anlattı.

Tüfenkci, "Bütçe dengelerimiz çok sağlam, üretimi artırdığımız, yeni pazarlar bulduğumuz, ihracat rakamlarını yükseltip ihracat işlemlerini
kolaylaştırdığımız sürece büyümemizi bugünkü rakamların daha üzerine çıkaracağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

''2016'DA 200 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT BEKLİYORUZ''

Yıl sonunda ihracat rakamlarının tüm sıkıntılara rağmen 150 milyar doların üzerine çıkmasını beklediklerine dikkati çeken Tüfenkci, 2016 yılı için
gümrüklerde işlemlerin hızlandırılması, binaların modernizasyonu konularında hızlı ve aktif çalışmalar gerçekleştireceklerini vurguladı.

Tüfenkci, "İnşallah 2016'da 200 milyar doları aşan bir ihracat rakamını bekliyoruz. Hedefimiz de o. Buna biz gümrüklerdeki dijital yatırımları artırarak ve gümrük işlemlerini hızlandırarak katkı sunacağımıza inanıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Tüfenkci, iç pazarı da dış pazarla paralel büyütmek istediklerinin altını çizdi.

FED'İN FAİZ ARTIRIM KARARI

Fed kararlarından önce Türkiye'de birçok kesimin karamsar tablo çizdiğini belirten Tüfenkci, kendilerinin buna rağmen "Fed kararları ne olursa olsun bizi fazla etkilemez" dediklerini söyledi.

Tüfenkci, faiz artırımının beklenilen etkiyi yapmadığını kaydederek, "Bu da bizim iç dinamiklerimizin, mali disiplinimizin, bütçe dengelerimizin ne kadar sağlam olduğunun, finansal sistemimizin disipline edildiğinin açık göstergesi" dedi.

1 Kasım'da güçlü bir şekilde iktidara geldiklerini anımsatan Tüfenkci, altyapı çalışmalarını hızlı bir şekilde gerçekleştirip yapısal reformlarla 2016'da çok daha hızlı ve olumlu bir tecrübe yaşayacaklarına işaret etti.

''2016 SONUNDA BÜTÜN GÜMRÜKLERİMİZİ ONLINE HALE GETİRECEĞİZ''

Tüfenkci, gümrüklerdeki insan kalitesini artırmak istediklerini, bu konuda verilen eğitim sayısını artıracaklarını ifade etti.

Son yıllarda gümrüklerde "rüşvet olayının" hayli azaldığı şeklinde bir yorum üzerine ise Tüfenkci, işlemleri mümkün olduğunca elektronik ortamda ve kameralarla gözetleyerek gerçekleştirmek istediklerine dikkati çekti.

Tüfenkci, "Gümrüklerdeki bütün işlemleri şeffaf hale getirmek istiyoruz. İnşallah 2016'nın sonunda, 2017'nin başında bütün gümrüklerimizi
online hale getirerek etkin, verimli ve maliyeti düşürülmüş halde ihracatçılarımızın ve ithalatçılarımızın hizmetine sunmuş olacağız" bilgisini verdi.

İlgili kurallara uydukları takdirde hiçbir gümrükte Türk ürünlerinin sorun yaşamayacağını vurgulayan Tüfenkci, bu konuda çalışmalarının her zaman devam ettiğini anlattı.

Tüfenkci, "Gümrüklerde zaten AK Parti döneminde rüşvetler veya gayri resmi işlerin bitme noktasına geldiğini görüyoruz. Denetimlerimiz ve koyduğumuz hedefler neticesinde böyle bir olumsuzluğu Türkiye'ye yaşatmak istemiyoruz" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71