E ticaret devleri Türkiye’de şirket kuruyor

Dünyadaki e ticaret devleri, yasal mevzuat düzenleme yapılması için Maliye Bakanlığı ile görüşüyor. Amazon, Alibaba, AliExpres.com, eBay, Everbuying, DealExtreme, Asos ve TinyDeal gibi dev şirketlerden bazıları ile yapılan görüşmelerde Türkiye’de yerleşik olmayı ve kurumlar vergisi ile KDV gibi vergileri vermeyi kabul etti. Dev firmalar Türkiye’de lojistik merkez kurmaya hazırlanıyor.

banner82
E ticaret devleri Türkiye’de şirket kuruyor
banner95
 
Görüşmeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, e-ticaretin Türkiye’de vergilendirilmesi konusunda sona yaklaştıklarını belirtti. Hem yurtdışından Türkiye’ye mal satan global şirketleri, hem de Türkiye’deki yerleşik vatandaşlara elektronik ortamda hizmet sunan platformları mükellef yapacaklarını ifada eden Ağbal, elektronik ticareti hem stopaj yoluyla vergilendirme, hem de doğrudan vergi mükellefi yapma konusunda çalışma yaptıklarını kaydetti. Ağbal, “Bir mal satan platform var, Platform firması yöneten şirket Türkiye de vergi mükellefi olacak. Ayrıca Türkiye’de devamlılık arz edecek şekilde platform üzerinden mal satan yabancı ülkelerdeki firmalar da burada vergi mükellefi olacaklar” dedi.
Maliye Bakanı Ağbal, firmaların lojistik merkezi oluşturacaklarını ilettiklerini belirterek, hem Türkiye’deki firmaların mallarını yurt dışına satacaklarını hem de yurt dışındaki firmaların mallarını Türkiye de satacağını kaydetti.
Kaynak: Yeni Şafak
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER