Borusan Lojistik kaynaklarını inovasyon ve Ar-Ge’ye yöneltecek

Borusan Lojistik 10 yıl sonra lojistikte rekabetin farklılaşacağını öngörerek, Ar-Ge ve İnovasyona yatırım yapacak. Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen, gelecek yıl 20 milyon dolar yatırım yapacaklarını ve Ar-Ge ve inovasyon yatırım miktarının 100 milyon liraya  ulaştığını söyledi. Dölen, “Gelecek burada ve biz de bütün kaynaklarımızı buraya yöneltiyoruz. 49 bilgisayar mühendisi ve teknisyeni var. Gelecek yıl sonunda bunu 65’e çıkaracağız” dedi.

banner82
Borusan Lojistik kaynaklarını inovasyon ve Ar-Ge’ye yöneltecek
banner95
Borusan Lojistik’in Ar-Ge departmanı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Lojistik Temali Ar-Ge Merkezi olarak onalyandı. İnovasyon ve dijitalleşme çalışmalarının yürütüleceği A-Ge merkeziBorusan Lojistik’in satışlarında en az ek yüzde 5 artış sağlarken, müşterilerine ise yüzde 3’e varan oranlarda maliyet avantajı sunacak.
Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen ve Borusan Ar-Ge Müdürü Murat Yıldırım bugün gerçekleştirdikleri basın toplantısında inovasyon ve Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi verdiler.
Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen, yüzde 20 olan büyüme hızını artırmak istediklerini söyledi. 2016’da 3 temel yatırıma odaklandıklarını aktaran Dölen, “Bunlardan biri liman kapasitemizi artırma yatırımıydı. Bir diğer önemli yatırımımız Rüzgar Enerji Lojistiği alanına oldu. Bunun için 2.5 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. En önemli yatırım alanımız ise; 2020 yılına kadar inovasyon ve Ar-Ge alanlarındaki yol haritamızı çıkarmak ve planlamak oldu. Bu yatırımımızın ilk adımı ise Ar-Ge Merkezi belgesi almak oldu” dedi.
 


2017’DE 8 PROJE HAYATA GEÇECEK

İbrahim Dölen, fark yaratan fayda sağlayan şirket olmak için yola çıktıklarını belirterek,” Bu yolculukta en büyük gücümüz dijitalizasyon ve inovasyon yaklaşımımız. İlk inovasyon projemize ekim 2011 yılında başladık. KOBİ’lere yönelik bir çalışma yapmıştık, Tekno Park’ta ofis kiraladık ve gizli olarak burada faaliyetleri yapıyordu. ETA’nın temeli burada atıldı. Proje x, y ve daha sonra z geldi. Zaman içerisinde bunlar tanımlandı ve Endüstri 4.0 denildi. Bu yıl ki en büyük yaptığımız yatırımlardan biridir. 2020’ye kadar 27 farklı projeyi hayata geçireceğiz. 8’tanesini gelecek yıl hayata geçmiş olacak. Gelecek yıl 20 milyon dolar yatırımımızı Ar-Ge ve inovasyona ayırmak için bütçeledik. Gelecekte şunu çok iyi göreceğiz ki yatırımlar bu yönde olacak” dedi.  
 
İbrahim Dölen günümüzde teknolojinin, kârlı ve sürdürülebilir büyümenin ana motorlardan biri olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Bundan sonra kamu teşviklerinin sağladığı kaynakları da devreye alarak çok daha güçlü ve hızlı adımlar atacağız. Bu sayede tüm iç süreçlerimizi dijitalleştirmeyi ve eş zamanlı olarak müşterilerimize yaşattığımız deneyimleri geliştirme ve mobilleştirme olanaklarını hızla geliştireceğiz. Simülasyon, büyük veri &optimizasyon, robotik çözümler, mobilleşme gibi başlıklar altında gerçekleştireceğimiz dijital projelerimiz ile müşterilerimize fayda sağlamaya ve sektörümüzde fark yaratarak öncü olmaya devam edeceğiz.
ArGe ve inovasyon alanındaki yatırımlarımız bugüne kadar 100 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Bu alandaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 2017 yılında ArGe kadromuzda yüzde 25 artışa gidiyoruz. Borusan Teknoloji Geliştirme ve ArGe şirketimizin de desteği ile sürdüreceğimiz bu çalışmaların geleceğin Borusan Lojistik’ini yaratmada en büyük gücümüz olacağını biliyorum.”
 


“KAMUNUN DESTEĞİ GÜÇ VERİYOR”

Borusan Teknoloji Geliştirme ve ArGe Genel Müdürü Dr. A. Murat Yıldırım ise Borusan’ın Ar-Ge alanında, özellikle inovatif ürün ve hizmet geliştirme ile dijital dönüşüm konularında önüne çok ciddi ve iddialı hedefler koyduğunu belirterek bu noktada başta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere kamu yönetiminin destek ve teşviklerinin çok önemli olduğunun altını çizdi.
Borusan Ar-Ge olarak 2015 yılının başında kurulduklarını belirten Yıldırım, o zamandan bugüne hızla önemli mesafeler kat ettiklerini ifade etti: “2015 yılında birçok ilki gerçekleştirdik. İlk adım olarak şirketlerimizin Teknoloji Yetenek ve Yetkinlik Analizlerini tamamlayarak Teknolojik Yol Haritalarımızı oluşturduk. Böylelikle, kısa, orta ve uzun vadeli stratejik teknoloji planlaması ile Borusan ArGe’nin çalışması gereken teknolojik çalışma alanlarını tespit ettik ve ArGe projelerimizi başlattık. Bu süre içinde aynı zamanda tüm Grup şirketlerinde ArGe altyapısının oluşturulması ve ArGe faaliyetlerinin yürütülmesine öncülük etme hedefiyle, grubumuzda 3 yeni ArGe Merkezi’nin kuruluşu için düğmeye bastık. Bunlardan birincisi Lojistik ArGe Merkezi’ydi. İleri Malzeme Geliştirme ArGe Merkezi ile Tasarım ve Mühendislik ArGe Merkezi için de çalışmalarımız devam ediyor. Bulunduğumuz noktada Borusan Lojistik ArGe Merkezi’mizin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış olmasından mutluluk duyuyorum.”
 
Murat Yıldırım, mevcut altyapıların fark yaratacak ve daha etkin olacak hale getirmek istediklerini belirterek teknoloji ile müşteriye yan yana getirmek için çalıştıklarını söyledi. Yıldırım, “Rakiplerimizden daha iyi, ulaşılabilir olmamız gerekiyor. Borusan Holding olarak bir yolculuk içindeyiz. Bunun temelinde Ar-Ge var. Bu anlamda yaptığımız çalışmalarda iki konu öne çıkıyor. Sanayi şirketleriyle gerçekleştirdiğimiz Endüstri 4.0 kavramı ve dijitalleşme. 2020’ye kadar önemli bir bütçe ayırdık ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ar-Ge faaliyetlerini bir metod üzerinden yürütmeniz gerekiyor. Üniversitelerin yaptığı gibi derin Ar-Ge faaliyetlerini yanında asıl faaliyet alınımız sektörün teknoloji ihtiyacını çözmek” diye konuştu.  
 


ArGe Merkezi’nde 49 araştırmacı çalışıyor

Bugüne kadar birçok inovatif projeye imza atan Borusan Lojistik’in ArGe Merkezi’nde, şu anda çoğunluğu bilgisayar teknolojileri konusunda eğitim almış 49 araştırmacı çalışıyor. 
Borusan Lojistik ArGe Merkezi üniversiteler ve TUBİTAK gibi bilim kuruluşları yanı sıra kendi sektörlerinin önde gelen liderleri olan müşterileri ile ortak çalışmalar yürütüyor.
Borusan Lojistik ayrıca Avrupa Birliği dahilinde ArGe sahibi lojistik firmalarının oluşturduğu ALICE (Alliance for Logistics Innovation Through Collaboration in Europe) teknoloji platformunun tek Türk üyesi.
Bu platformun amacı, Avrupa lojistik ve tedarik zinciri yönetimi süreçleri için ArGe ve inovasyon stratejisinin geliştirilmesidir. Borusan Lojistik, üyeliğini gerçekleştirdiği bu platforma katılım sayesinde Avrupa’nın önde gelen kuruluşları ile teknolojik işbirlikleri oluşturarak gelecek teknolojilerin geliştirilmesinde söz sahibi olmayı hedefliyor.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71