Bilen: UBAK Anadolu'daki firmalara zarar veriyor

ABC Lojistik Genel Müdürü Ergün Bilen, UBAK'ın kullanımının İstanbul firmaları ile Anadolu firmalarında aynı şekilde gerçekleşmediğini belirtiyor ve Anadolu firmalarının bundan zararlı çıktığını söylüyor.

banner82
Bilen: UBAK Anadolu'daki firmalara zarar veriyor
banner95

"UBAK, özellikle biz Anadolu firmaları için son derece olumsuz koşulları beraberinde getiriyor. İstanbul firmalarının UBAK’ı kullanması ile Anadolu firmalarının UBAK’ı kullanması birbirinden farklılıklar içeriyor. UBAK, bu haliyle kesinlikle doğru değil" diyen Ergün Bilen, şunları söylüyor:  "İtalya’ya, Macaristan’a ayda iki sefer şartı koyuyor. UBAK’ın ülkeye ve sektörü getirisi ve götürüsü tartışılmalıdır.  Sadece İstanbul firmaları UBAK kullanımından dolayı kazançlı çıkıyor. Aslında İstanbul firmalrından 5-6 tane firma UBAK’tan yararlanıyor. Geri kalan firmalar özellikle de Anadolu firmaları olarak bizler resmen eziyet görüyoruz. Uygulamada iki sefer yapmak lazım deniliyor. Doğu kapılarında 3-5 gün bekliyoruz. Bu şartlar altında ayda 2 sefer nasıl yapacağız? ABC Lojistik olarak büyümeden yana bir firmayız. 2016’da konjonktörden kaynaklı temkinli davranma kararı aldık. Bölge ve komşularımızda durum ne olur, koşullar neyi gösterir bunu bilemiyoruz. UBAK’tan kaynaklı olarak Romen, Bulgar, Makedonya gibi ülkele4rin nakliyecileri bizim pastamızdan çalmaktadırlar. UBAK’tan dolayı yabancı araçlara kaybettiğimiz pazar payımızın değerlendirilmesi gerekiyor. Yabancılar UBAK’la beraber pastadaki payımızı çalıyor. UBAK dağıtım esasının gözden geçirilmesi gerekiyor. UBAK’tan çıkmamız artık kaçınılmaz olmuştur.”

2015 yılının değerlendirmesini yaparak yılın kendileri açısından nasıl geçtiğini anlatın Bilan şu bilgileri veriyor: "2015 yılında yaşadığımız iki genel seçim sektörlerimizi etkilemiştir. Bu etkilenmeden lojistik sektörümüz de nasibini almıştır. 7 Haziran’dan sonra ülkede şiddet ve kaos ortamı maalesef artmıştır. 1 Kasım seçimlerinin ardından istikrar yakalanmıştır. İş dünyası için istikrar son derece önemli bir kavramdır. ABC Lojistik olarak 2015 yılında yatırımlarımıza devam ettik. 150 adet Mercedes ile filomuzu güçlendirdik. 150 Tırsan dorse ile de yatırımlarımızda hız kesmedik. Tırsan dorselerimizin tren yüklemeli olduğunu da belirtmek isterim. Yine 20 bin açık, 9 bin metrekare kapalı alan depo yatırımlarımızı da 2015’te gerçekleştirdik. İran, Türkmenistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Avrupa ve İtalya hattına özellikle ağırlık verdik. Araç sayımızı 400’ü geçti. Komşu ülkelerimizde de eğer sular durulur ve huzur ortamı yakalanırsa bizleri bu durum pozitif etkiler. Biz, Asya pazarına bağlıyız. İstanbul firmalarından bu özelliğimiz ile ayrılıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2015, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71