DOSYA HABER

Lojistik kadın dostu sektör olacak mı?
Lojistik kadın dostu sektör olacak mı?

Taşımacılıktan lojistiğe dönüşümde sektörde kadın istihdamı artarken, henüz gelişmiş ülkeler seviyesinin çok altındayız. Erkek egemen bir sektör olarak değerlendirilen lojistik sektöründe kadınlar, daha fazla yetki ve görev beklerken, ‘kadın dostu’ firmaların sayısı da artıyor. Lojistiğin geleceğinde kadınların daha çok söz sahibi olması için en büyük koz ise üniversitelerin lojistik bölümleri olacak.

Kadın ve erkek iş birliğinin  mükemmel sonuçları var
Kadın ve erkek iş birliğinin mükemmel sonuçları var

Transorient Yönetici Ortaklarından Nil Tunaşar, hem sivil toplum kuruluşlarında hem de sektörde başarılı işlere imza atan bir isim. Transorient kadın-erkek dağılımının yarı yarıya olduğu bilgisin veren Tunaşar, işe alım süreçlerinde deneyim, eğitim, vizyon, yaratıcılık, yönetim becerileri gibi kriterleri ön planda tuttuklarını belirtiyor. Tunaşar, ‘lojistik sektöründe kadınlarla ilgili sorularımızı şöyle cevapladı:

Lojistikçiler 2018’de istihdamı % 10 arttıracak
Lojistikçiler 2018’de istihdamı % 10 arttıracak

Türkiye’de lojistik sektörü bir milyondan fazla kişiye istihdam sağlıyor. Her yıl büyümesini sürdüren sektörde nitelikli ve donanımlı personel ihtiyacı da her yıl artarak devam ediyor. Türkiye istihdam piyasasına bakıldığında işsizliğin yüzde 65’ini mavi yaka adayların oluşturduğunu görülüyor. Türkiye’nin istihdamını arttırma çabalarında lojistik sektörü çok önemli bir alan oluşturuyor. Sektör, 2018 yılında yüzde 10 oranında istihdamı arttırmayı planlıyor. Devletin, üniversitelerin ve özel sektörün bu potansiyeli iyi kullanması gerekiyor.

Ekol, 2018’de 7 bin 66 çalışanına 500 kişi daha ekleyecek
Ekol, 2018’de 7 bin 66 çalışanına 500 kişi daha ekleyecek

banner71