banner102

Sınır ticareti kuralları Resmi Gazete’de yayınlandı

Resmi Gazete'nin 18 Mart 2016 tarihli sayısında yer alan karar uyarınca, sayılan illerde en az bir yıldır yerleşik olarak faaliyette bulunan esnafın sınır ticareti kapsamında ithalat ve ihracat yapabilmesi için sınır ticaret belgesine sahip olması gerekiyor. Belge, üç yıllık süreyle geçerli olacak ve devredilemeyecek. Karar, Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkâri, Şırnak, Mardin, Gaziantep, Kilis ve Hatay sınır illerinde yapılacak sınır ticaretine ilişkin kuralları kapsıyor.

banner82
Sınır ticareti kuralları Resmi Gazete’de yayınlandı
banner95

Sayılan illerin ihtiyaç duydukları tarım ve sanayi ürünlerinin komşu ülkeden ithalat yoluyla karşılanması için il bazında belirlenecek limit olarak tanımlanan ithalat değer limitleri; her bir komşu ülke için 75 milyon dolar kadar tarım, 75 milyon dolar kadar sanayi ürünü olmak üzere yıllık toplam 150 milyon dolar olarak belirlendi.

İthalat değer limitlerinin tahsisi, komşu ülke için belirlenen ithalat değer limitinin ilgili sınır illerine nüfusları oranında paylaştırılması suretiyle yapılacak ve yıl içinde değiştirilmeyecek.

Karar kapsamında yapılacak ithalat 75 milyon dolarla sınırlanırken, ihracat için herhangi bir sınır belirlenmedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 09:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
BEKİR HELİMERGÜN
BEKİR HELİMERGÜN - 2 yıl Önce

YANİ KISACA KAÇAKÇILIK YAPACAKLAR BELGE ALSINLARKİ SONRA VERGİ ÖDEYEN VATANDAŞ ŞİKAYET EDİNCE KAÇAKÇILAR ZOR DURUMDA KALMASIN. YAZIKLAR OLSUN DİYORUM. HANİ DEVLET YETKİLİLERİ DİYORLARYA DÜŞMAN ETRAFIMIZI ÇEVİRDİ DOĞRU SÖYLÜYOR. AMA DÜŞMANA BU İMKANI VE TEŞVİKİ VEREN KİM ACABA???

SIRADAKİ HABER