Pekin-Londra tren taşımaları başladı

Pekin ve Londra arasında demiryolu taşımaları 3 Ocak 2017 tarihi itibariyle başladı. Yeni hat Çin ve İngiltere arasındaki ilk doğrudan demiryolu bağlantısı olması nedeniyle oldukça önemli.

banner82
Pekin-Londra tren taşımaları başladı
banner95

Çin hükümetinin büyük önem verdiği Çin-İngiltere arasındaki doğrudan demiryolu bağlantısı 3 Ocak’ta hizmete açıldı. Forbes.com’da yer alan habere göre Çin bu güzergahı canlandırmayı hedefliyor.

Tarihi İpekyolu’nun yeni versiyonu olan Pekin-Londra hattı birçok zorluk taşıyor. Demiryolu bağlantıları ülkeler arasında değişiklik gösterdiğinden yük trenlerinin takas edilmesi gerekiyor. Taşımalar 18 gün sürüyor. 7 bin 456 kilometrelik hat boyunca tren;  Kazakistan, Rusya, Beyaz Rusya, Polonya, Almanya, Belçika ve Fransa’yı geçerek İngiltere’ye ulaşıyor.

Yeni hattın devreye girmesiyle birlikte lojistikçiler için de önemli bir alternatif doğmuş oldu. Demiryolu ile yapılan taşımalar 18 gün sürmesine rağmen daha hızlı olan havayolu taşımacılığına göre oldukça ucuz. Son yıllarda Batı ve doğu arasındaki artan ticaret hacmi düşünüldüğünde hattın önemli bir alternatif olacağı kesin. Son yıllarda ticarete konu olan ürünlerin büyümesi ve miktarının artması hattın elini güçlendiriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71