“Kış lastiği tüm araçlarda zorunlu olsun”

Karla mücadele hakkında bilgi veren Kadir Topbaş 205 Tırın kurtarıldığına söyledi. Topbaş, ayrıca kış lastiğinin tüm araçlarda zorunlu olması gerektiğini vurguladı.

banner82
“Kış lastiği tüm araçlarda zorunlu olsun”
banner95
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İstanbul'daki kar yağışı konusunda uyarıda bulundu. Kış lastiği konusunda devamlı olarak uyarılarda bulunduklarını aktaran Başkan Topbaş, “Maalesef bu yağışta da kış lastiği olmayan araçların trafiğe çıkması trafiği ciddi şekilde etkiledi. Bunu hep beraber yaşadık. Ayrıca kent içerisinden geçen büyük araçlar Mahmutbey gişeler ağırlıklı olmak üzere her iki taraf tada yoğun trafiğe sebep verdiler. 205 civarında tırı İtfaiye ekiplerimiz ters yönden girerek bariyerleri keserek kurtarabildiler. Tedbirsiz olursak sadece kendimize değil diğer yurttaşlarımıza da sıkıntı veriyoruz. Kış lastiği sadece kar yağışı olduğu zaman değil sıcaklık artı 7 derecenin altına düştüğü, gizli buzlanma olduğu zamanlarda da kış lastiğine ihtiyaç var. Ayrıca sadece ticari araçlara zorunlu hale getirilen kış lastiği uygulamasının tüm araçlara getirilmesi gerektiğini ifade ediyorum. Tüm yurttaşlarımıza kış lastiğiniz yoksa trafiğe çıkmayın uyarısında bulunacağım” ifadelerini kullandı.
İBB ekipleri gece boyunca TEM karayolunda kara yolları ekiplerine araç ve tuz takviyesi yaparak yolun açık tutulmasını sağladı. İlçe Belediyelerine de ek tuz takviyesi yapıldı. Kar yağışının başlamasından buyana İBB Ekipleri toplam 60 bin ton tuz, 400 ton solüsyon kullandı. İlçe belediyelere ara sokaklar için toplam 40 ton tuz yardımı yapıldı. Mobil Büfelerle  kumanya, çay ve hazır çorba dağıtıldı. Toplu ulaşım 7-24 çalışmalarına devam etti.

9 Ocak Pazar 08:00 itibariyle İstanbul’da ölçülen kar kalınlıkları

Kar kalınlıkları:
 Çatalca-Subaşı: 122 cm, 
Hadımköy, Yassıören: 105 cm, 
B.Çekmece, Sultangazi:Arnavutköy 68 cm, 
Başakşehir, Esenyurt, Beylikdüzü, G.O.Paşa: 62 cm, 
Ağva-Teke, Beykoz, Sarıyer, Zekeriyaköy: 55 cm, 
Alemdağ, Ömerli, Alibeyköy, Kağıthane, Maslak:45 cm, 
Uğur Mumcu, Çamlıca, Bahçelievler, K.Çekmece: 35 cm, 
Çekmeköy, Ümraniye, Sancaktepe: 30 cm, 
Ataşehir, Maltepe, Kadıköy, Üsküdar, Şile, Beşiktaş, Bakırköy: 20-25 cm, 
Pendik, Kartal, Tuzla: 10-15 cm.

İBB ekipleri Kar yağışının başladığı günden itibaren 1347 araç ve iş makinesi ile 9 bölgede  üç vardiya halinde 7000  personel görev yaptı. İBB Yol Bakım Daire Başkanlığına bağlı kar küreme ekipleri geceh saatlerinden sabah saatine kadar  9 bin 528 ton tuz, 42 Ton solisyon kullanıldı. Zeytinburnu Spor salonunda 834 evsiz vatandaşımız misafir ediliyor. 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2017, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71