Iveco Dakar’da zafere odaklandı

Iveco Petronas De Rooy ekibi dünyanın en ünlü off-road rallisine bu sene de katıldı. 4-16 Ocak tarihleri arasında devam edecek yarışlarda 4 Iveco aracı mücadele veriyor.

banner82
Iveco Dakar’da zafere odaklandı
banner95

Iveco Petronas De Rooy ekibi, Güney Amerika parkurundaki zorlu arazilerde 4 Iveco aracı mücadele veriyor.  Bunların ikisi Iveco Ekiplerine yeni katılan Aleš Loprais ve Anton Van Genugten tarafından kullanılıyor.  Ayrıca, Gerard De Rooy, yerel Iveco Ekibi La Gloriosa De Rooy için de bir kamyon hazırladı. Aracı, Arjantinli Iveco bayilerinin desteğiyle yarışacak olan Arjantinli pilot Federico Villagra, namı diğer “El  Coyote” sürüyor.

Iveco efsanevi Dakar off-road rallisine Iveco Petronas De Rooy Ekibinin resmi sponsoru olarak geri dönüyor. Dört Iveco ralli kamyonu – iki Powerstar ve iki Trakker - Dakar 2016'da 7Iveco servis aracıyla desteklenerek yarışıyor.

Dünyanın en meşhur dayanıklılık rallisinin 38.sine Güney Amerika ev sahipliği yapıyor. 3 Ocak tarihinde Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te start alan yarış, 9,000 km parkurda zamana karşı, Arjantin ve Bolivya'dan geçerek son bulacak.

Iveco Petronas De Rooy Ekibi Hollandalı lider Gerard De Rooy, İspanyalı Josep Vila Roca ve iki yeni üyeden (Çek pilot Aleš Loprais ve Hollanda'dan Anton Van Genugten) oluşuyor.

De Rooy ilk Iveco Powerstar (yataklı kabin versiyonu) için belirlenmiş pilot olup ekibe liderlik ediyor. Hollanda doğumlu De Rooy yarışa yabancı değil, 2012 kamyon kategorisinde bir Iveco Powerstar kullanarak birinciliği, iki yıl önce de başa baş bir mücadele ile ikinciliği almış bulunuyor. Yardımcı pilotu Moi Torralardona uzman bir navigatör olup, önemli Dakar pilotlarının birçoğuna yardımcı pilotluk yapmış bulunuyor. Kendisi ve De Rooy aralarındaki iş ilişkisini yakın zamanda yapılmış Fas Rallisinde halihazırda test ettiler.

İkinci bir Powerstar ise ekibe yeni katılan, hızlılığı ile ünlü Çek pilot Aleš Loprais tarafından kullanılacak. Paris-Dakar'ı 6 kez kazanan Karel Loprais'in yeğeni olan Aleš, Dakar 2016'da favori gösterilenlerden biri. Profesyonel bir navigatör ve ekibin en güçlü üyelerinden biri olan Marco Alcayna Ferran yardımcı pilot olacak.

Meslekten ralli pilotu Anton van Genugten ise ekipteki ikinci yeni sürücü. Yedek parçaları taşıyan Iveco Trakker'i yarış boyunca sürmek üzere Ekip tarafından seçildi. Kamyon şoförü olarak çalışıyor ki bu da kendisini ilgili nakil işi için ideal kılıyor. İyi organize edilmiş bir ekibin parçası olan Iveco ralli kamyonu ile bu ilk deneyiminde, yıllardan bu yana sadık navigatörü olan Anton van Limpt kendisine yardımcı pilotluk yapacak.

Josep Vila Roca en usta Dakar sürücülerinden biri, ikinci Iveco Trakker'e pilotluk edecek. Oldukça rekabetçi, yetenekli ve güvenilir bir sürücü... Birçok Dakar yarışına katılmış ve en iyi derecesini Dakar 2011'de 5. olarak elde etmiş. Yardımcı pilotluğunu Katalonyalı usta bir navigatör olan Xavi Roqeta Colome yapacak.

2016 yarışında Iveco, yeni bir yerel ekibi de (La Gloriosa De Rooy Iveco) destekleyecek. Ekibin kurucusu Arjantinli ünlü ralli ve araba yarışları pilotu Federico Vilagra, namı diğer “El Coyote”.  Kendisi, kamyon kategorisinde ilk deneyimi olacak Dakar 2016'da Gerard De Rooy tarafından hazırlanmış bir Iveco Powerstar kullanacak. Kamyonu ilk kez geçtiğimiz Ekim ayında Fas'ta test etti ve dikkat çekici bir performans elde etti. Usta navigatör ve 2005 Arjantin Ralli Şampiyonu Jorge Perez Companc yardımcı pilot olacak. Kendisi Dakar Rallisinin müdavimi olup, 2000 yılından bu yana tüm yarışlara katılmış bulunuyor.

Iveco yarış araçları – Mukavemet - Güvenilir Performans - Dayanıklılık

Araçlar Iveco tarafından, 2016 Dakar için özel olarak üretildi: üç Iveco Powerstar ve iki Iveco Trakker tek sıralı kabin İspanya'da imal edildi. Ralli kamyonlarına ek olarak, altı adet destek ve yardım Trakker'i (bir adet 4x4, dört adet 6x6 ve bir adet 8x8) ve bir adet 7-ton Daily Van, 20 kişilik güçlü makinist ekibinin ulaşımını sağlamak ve lojistik gereksinimleri karşılamak üzere seriyi tamamlayacak.

18 ila 70 ton arasında farklı versiyonlara sahip Iveco Trakker, en zorlu arazi koşulları ile başa çıkmak üzere tasarlanmış bir araç; Stralis temelli yeni kabini bayiiler ve nihai kullanıcılardan gelen proaktif girdilerin ürünü. Baştan bu yana sürülebilirlik ve araç-içi konforu iyileştirmek üzere tasarlandı ki bu iki unsur işte üretkenlik ve güvenliğin olmazsa olmazı. Trakker, mukavemet ve güvenilirliği yeni Stralis AD ve AT kabinlerin konforuyla harmanlıyor.

Trakker serisi gerek soldan gerekse sağdan direksiyonlu olarak tedarik edilebilir olup, Iveco Cursor 13 motorlar ve 2 kabin çeşidi (Hi-Land ve Hi-Track) sayesinde her versiyonun özel gereksinime göre hazırlanmasına olanak veriyor. Sabit kamyon versiyonları 380, 420 veya 440hp güç değerlerine sahip 4x2, 4x4, 6x4, 6x6, 8x4 ve 8x8 konfigürasyonlarında tedarik edilebiliyor. Çekici versiyonları 4x2, 4x4, 6x4 ve 6x6 konfigürasyonlarında tedarik edilebiliyor. En ekstrem arazi koşulları için biçilmiş kaftan olmakla birlikte yurt içinde normal yolda kullanım için de uygun olan Trakker'ler araç yükü ve yakıt tüketiminin optimizasyonunu sağlıyor.

Iveco kamyonların 9,000 km Güney Amerika parkurunda mücadele vereceği zorlu arazi ve değişken hava koşulları tam da ürünün maharet ve mukavemetine göre... FPT Industrial tarafından, Arbon İsviçre'deki AR&GE merkezinde yarışa özel hazırlanan, güçleri ve dayanıklılıkları ile ünlü Iveco Cursor 13 motorlar, Iveco'nun Dakar rallisindeki mücadelesini daha büyük başarılara taşıyacak. Özellikle düşük devirlerde yüke çabuk tepki vermesi ile karakterize 6 silindirli 13 litrelik üniteler %70'ten yüksek bir oranda Euro VI donanımdan ibaret olup, FPT'nin endüstriyel ve denizcilik serisi motorlarından seçme parçalarla tamamlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2016, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71