banner102

İran ile ticaretimiz 30 milyar dolara çıkacak

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz geçen yıl İran ile ticaretimizin 10 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, hedefin 30 milyar dolar olduğunu söyledi.

banner82
İran ile ticaretimiz 30 milyar dolara çıkacak
banner95

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 2015'te İran'la yapılan ticaretin 3'te birinin milli paralarla gerçekleştiğini ifade etti. Türkiye-İranKarma Ekonomi Komisyonu 25. Dönem Toplantısı'nda konuşan Yılmaz, iki ülke arasındaki Ticaretin Kolaylaştırılması Antlaşması'nı bu yıl imzalamayı hedeflediklerini söyledi.

Karşılıklı yatırımların artırılması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "2016'da her iki ülkedeki yatırım fırsatlarının değerlendirileceği bir forum yapacağız. İki ülkenin odaları arasında tahkim mekanizması oluşturulabilir. TOBB ile İran Ticaret Sanayi Madenler ve Tarım Odası arasında ortak tahkim mekanizması kurulmasına ilişkin mutabakat zaptı da imzalanacak. Bankacılık alanında işbirliğini öngören anlaşma da yakında." Martta ihracatta en yüksek artışın yüzde 44 ile İran'a gerçekleştiğinin altını çizen Bakan Yılmaz, "Geçen yıl ticaretimiz 10 milyar dolardı. Hedef 30 milyar dolara çıkmak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2016, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER