Ford kadınlardan güç aldı ilki yaptı

Ford Otosan; Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından verilen Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) Sertifikasını almaya hak kazanan ilk otomotiv şirketi oldu. FEM Sertifikası, Dünya Bankası’nın desteği ile KAGİDER tarafından geliştirilerek; işe alım, eğitim, kariyer planlama gibi süreçlerde cinsiyet eşitliği yaklaşımını uygulayan şirketlere veriliyor. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilen tören ile KAGİDER Başkanı Sanem Oktar’dan sertifikayı aldı.

banner82
Ford kadınlardan güç aldı ilki yaptı
banner95

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün törende yaptığı konuşmada; “KAGİDER tarafından; kadınlara eşit çalışma fırsatı tanımamız ve kurum içinde bu görüşün iletişiminin doğru şekilde yapılıyor olması yönündeki sürdürülebilir politikalarımızla FEM Sertifikası ödüllendirilmesine layık görülmüş olmaktan onur duyuyorum. Ford Otosan olarak, istihdamda kadın erkek eşitliğinin sağlanması, kadının ekonomik olarak güçlendirilmesine yönelik projelerin arttırılması, bunun yanısıra sivil toplum, özel sektör ve kamu iş birliklerinin çoğalması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadın dostu iş yeri olma niteliğimizle Türk otomotiv sanayisinde öncü bir rol üstlendiğimizi gururla belirtmek isterim. Toplumsal cinisyet eşitliğine yönelik tüm gayretlerimizin sektörümüze ilham vermesini umut ediyoruz” dedi.

Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ölmez Ateş de konuşmasında,  “Kadın erkek eşitliği üzerine çalışmalarımız her geçen gün çeşitlenip çoğalıyor. Kadınların istihdam dışında kalmaması için fırsat eşitliği sunup, kadınların işe alımında devreye aldığımız kota uygulaması ile sadece 2 yılda çok olumlu bir gelişme kaydettik. Ofis çalışanlarında yüzde 50 erkek yüzde 50 kadın, üretim çalışanlarımız için ise yüzde 25 kadın istihdamı zorunluluğu getirdik. 2013 yılı ofis çalışanları işe alım oranımız yüzde 25 iken 2016 yılında 62 kadın ofis çalışanı istihdamı ile bu oranı yüzde 30’a yükselttik. Üretim çalışanlarımızda ise 2013 yılında kadın işe alım oranımız yüzde 7 iken; 2016 yılında 89 kadın işe alımı yaparak yüzde 16 oranını şimdiden yakaladık. Otomotiv sektöründe kadın istihdamında lider şirketi olmaktan mutluluk duyuyoruz. ”

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2016, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71