Doğru koltuk pozisyonu hastalıktan da kazadan da koruyor

Çoğumuz araç kullanırken kendimize göre en doğru koltuk pozisyonunu seçtiğimizi düşünüyoruz. Acaba gerçekten koltuktaki pozisyonumuz doğru mu? Araç kullanırken araç bakım ve kontrolünden sonra en önemli konu doğru oturuş pozisyonudur. Çünkü bu sizi bel ağrısı gibi fiziki rahatsızlıktan korurken, istenmeyen bir durumla karşılaştığınızda en hızlı tepkiyi vermenize yardımcı olacak.

banner82
Doğru koltuk pozisyonu hastalıktan da kazadan da koruyor
banner95
Araç sürücülerinin, koltukta doğru oturuş pozisyonunda olmaları çok önemli. Özellikle uzun yol sürücüleri için bu hayati önem taşıyor. Bel ağrıları, kasılmalar, ayak, kol ve bacaklarda oluşan uyuşmaların bir nedeni de koltuk pozisyonunun yanlış olması.  
Koltuk ayarının sırtta bir boşluk bırakılmayacak şekilde ayarlanması ve sürücünün de ona uygun şekilde kendini konumlandırması gerekiyor. Sebebi ise ne kadar sabit bir oturuş yakalarsanız sarsıntı ve ani tepkilerden daha az etkilenirsiniz. Tabi direksiyon kontrolünüz de daha iyi ve seri olur. 

Koltuğu sabitlediniz. 
Her şey tamam mı? 
Bazı ileri sürüş teknikleri eğitmenleri bu konuda bacak açısı otomobilin pedallarına 120 derece olacak tarzında şu terazisi hesapları veriyor. Tüm insanların bacak yapıları farklıdır. Bazı insan kısa bacaklı bazısı ise uzun bacaklıdır. Bu sadece açıyla açıklanamaz. 

Peki oturuş pozisyonu 
nasıl olmalı? 
Pedallara ayağınızın ucu değil, rahat bir şekilde ayağınız basmalı, koltuk sırtı tam dik olmalı. Tam dik pozisyon sizin aracınızın önünü daha rahat gösterdiği gibi aslında sırtınızın tamamı ile sabitlenmesi içindir. İleri sürüş teknikleri artık araç üreticilerinin de bildiği konulardandır. Güvenli sürüş nasıl uygulanacak ise araçlara bu şekli ile yaklaşarak ergonomi ve kullanım detayı sunuyor.

Direksiyon tutuşu nasıl olacak?
Direksiyonun tam 12 bölgesi yani direksiyon simidinin en üst kısmı sizin ulaşabileceğiniz en zor noktadır. Bu noktayı düşürme adına en aşağı seviyede direksiyonu düşürmeniz daha rahat ve hızlı direksiyon çevirmenize neden olur. Bu seviyeyi ayağınızı gazdan frene atarken bacağınız direksiyona çarpmayacak şekle getirmeniz gerekiyor. Bu ayarın en pratiği normal otururken direksiyonun simidinin, en alt kısmının bacağınızdan 3 parmak yukarda olması yeterlidir.
Kol mesafesi de güvenli sürüş teknikleri anlamında çok önemlidir. Direksiyonun 12 istikameti kol bileklerinize kadar gelmelidir. Bu sayede dirseğinizde en zor ulaşamadığınız bölgede dahi bir kırılma olur ve rahatlıkla, direksiyonunuzu çevirebilirsiniz. İleri sürüş teknikleri anlamında kolunuz düzleşirse direksiyonu çevirmek zordur.
Kısacası bu açıklamadan sonra biz ileri sürüş teknikleri eğitimlerimizin güvenli sürüş teknikleri eğitimi ve özel direksiyon dersi konularında koltuk dik olmalı, direksiyon 3 parmak bacaktan boşluk bırakılmalı 2 kolunuz direksiyonun üst kısmına uzatıldığında koltuktan omuzlarınız kalkmadan dirseklerinize kadar gelmeli. Pedallara da rahat bir şekilde basmanız gerekir diyoruz.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71