Bulgaristan’da transit beyan işlemlerine dikkat

Ortak Transit Rejimi çerçevesince AB üyesi ülkelerde gerçekleştirilen sistem güncellemeleri kapsamında Bulgaristan’da Transit Beyan işlemlerinde önemli aksaklıklar meydana geldiği belirtildi. Bulgaristan üzeri ülkemize yapılan taşımalarda işlemlerin bir kısmı sistem üzerinden gerçekleşmediği, 28 Aralık 2015 tarihine kadar sorunun devam etmesinin beklendiği açıklandı.

banner82
Bulgaristan’da transit beyan işlemlerine dikkat
banner95
 UND’den yapılan açıklama şöyle:

“Bulgaristan üzeri Transit Beyanname ile ülkemize gerçekleştirilen taşımalarda, Hareket Gümrük İdaresinden EX 1 kodu ile açılan Beyannameler manuel olarak Bulgaristan gümrük yetkilileri tarafından gerçekleştirilmekte ve bu işlemler uzun TIR kuyruklarına neden olmaktadır.

Bulgaristan üzerinden geçerek TR yönüne gelecek olan araçların, hareket gümrüklerinden açtıracakları ihracat beyannamelerinde aşağıdaki seçeneklerden biri ile gerçekleştirmeleri önem arz etmektedir.

•             İhracat Beyannamesinin EU kodu ile açılması

•             İhracat Beyannamesinin doğrudan varış gümrüğüne kadar T2 ile açılması

•             Sevkiyatın TIR Karnesi ile gerçekleştirilmesi

Bulgar Gümrük Yetkilileri her Beyanname için Hareket Gümrüklerinden onay almakta ve bu durum Bulgaristan Gümrük İdarelerinde uzun TIR kuyrukları oluşmasına neden olmaktadır.”
Bulgaristan'dan dönüşlerde yoğunluktan dolayı tır parklarının dolduğu haberleri geliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2015, 22:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71